Skupina Kuehne+Nagel oznámila na počátku nového roku spuštění svého insettingového programu Book & Claim pro nákladní elektromobily. Zákazníci využívající silničních služeb Kuehne+Nagel mohou nyní „deklarovat“ přepravu prostřednictvím nákladního elektromobilu, respektive ekvivalentní redukci emisí uhlíku, a to i v případě, že pro reálnou fyzickou přepravu jejich zboží tato možnost není k dispozici. Důvodem může být nedostatečná nabíjecí infrastruktura či omezení dojezdu nebo užitečného zatížení. Insettingové řešení pomáhá překlenout tyto i další problémy, které v dnešní době komplikují plošnější využívání nákladních vozů poháněných elektřinou.

Vývoj insettingového programu Book & Claim pro oblast silniční logistiky představoval pro tým Kuehne+Nagel v uplynulých měsících nejvyšší prioritu. Během loňského října společnost uvedla řešení vztažené na objednávky hydrogenačně upravených rostlinných olejů (HVO), nyní možnost insettingu rozšiřuje do segmentu nákladní elektromobility. Systém, který je první svého druhu, prošel procesem testování a validace ve spolupráci s předními externími stranami.

Související

„Vozy poháněné výlučně elektřinou (BEV) podle nás představují budoucnost snižování emisí v silniční přepravě. Uhlíkový insetting podporuje rozšiřování nízkoemisních technologií, jako jsou právě BEV, a napomáhá snižovat náklady zákazníků spojené s využíváním těchto řešení – tedy přispívá i k celkové dekarbonizaci silniční logistiky,“ uvedl Hansjörg Rodi, člen představenstva Kuehne+Nagel International AG zodpovědný za divizi silniční logistiky.

Kvůli zajištění plné kontroly a transparentnosti dat nezbytných pro provádění přesných kalkulací jsou součástí programu Book & Claim pouze vozidla BEV přímo vlastněné skupinou Kuehne+Nagel. Tým společnosti nicméně plánuje do řešení zahrnout i vozidla provozovaná partnery – a podpořit je tak na cestě k elektrifikaci flotil.

„Pořízení elektrického nákladního vozidla může být nesmírně nákladná záležitost, zejména pro menší firmy. Zapojení externích přepravců do našeho systému sice vyžaduje komplexní rozvoj výpočetní metodiky, nicméně tento krok našim partnerům pomůže financovat jejich vlastní přechod k elektromobilitě. Proto oblast spolupráce považujeme za naši další prioritu,“ dodává Hansjörg Rodi.

Řešení zaměřená na dekarbonizaci a hledání cest, jak napomoci zákazníkům dosahovat jejich vlastních udržitelných cílů, patří ke klíčovým součástem pilíře Living ESG stanoveného v rámci strategické vize skupiny Kuehne+Nagel Roadmap 2026.

Související