Výrobní společnost Klauke Slovakia, jejíž hlavní činností je lisování kontaktů a výroba kabelových svazků pro automotive segment, implementovala dva automatizované zakladače značky Modula od firmy Systech Group. První z nich, který je vysoký 4,5 metru, společnost využívá v distribučním centru Klauke Slovakia ke skladování nedokončených balení pro koncové zákazníky. Druhý zakladač Modula je vysoký 6,5 metru a slouží k uskladnění nástrojů pro výrobu. Důvodem pro pořízení zakladačů byl nedostatek místa v halách.

Zakladače Modula od společnosti Systech Group do Klauke Slovakia přinesly výraznou úsporu prostoru. „V distribučním centru jsme díky zakladači Modula ušetřili zhruba šedesát procent místa, které by jinak bylo potřebné pro skladování. V případě Moduly o výšce 6,5 metru jsme ušetřili zhruba osmdesát procent místa. Ve vyšší Module skladujeme lehčí i těžší nástroje, které předtím byly v jeden metr širokých a 1,8 metru vysokých stacionárních regálech, což byla optimální výška pro manuální zaskladňování a vyskladňování. Původně jsme pro skladování nástrojů ve výrobní hale potřebovali zhruba 30 metrů čtverečních. Prostorová úspora díky této automatizaci je tedy obrovská. Jde o skladování do výšky, na malé ploše,“ popisuje Michal Kavuliak, procesní inženýr společnosti Klauke Slovakia v Dolném Kubíně.

Související

Operátoři mají k dispozici tabulku, na které je uvedeno, na které polici jsou v zakladači jednotlivé nástroje uloženy. Manipulace je velmi jednoduchá a rychlá. „Zakladač Modula je sice dopojitelný na řídicí systém, ale nechtěli jsme to, protože druhů nástrojů nemáme tolik. Máme přesně stanoveno, na jaké police se příslušné nástroje ukládají. Pokud bychom měli výrazně více typů nástrojů, jednoduše bychom zakladač dopojili na systém SAP, který používáme. Mezi výhody skladování v zakladačích Modula patří i bezpečnost. Na nástroje se v Module navíc nepráší,“ popisuje Michal Kavuliak.

Dodal, že firma plánuje nákup zakladačů Modula pro středisko údržby. Budou v nich skladovány náhradní díly. „Když vidíme, nakolik jsme díky Module zredukovali místo, které bylo potřebné pro skladování nástrojů, vidíme stejný přínos i v oblasti skladování náhradních dílů,“ dodává Michal Kavuliak.

Související