Mezinárodní dopravní a logistická společnost Gebrüder Weiss v loňském roce dosáhla čistého obratu 2,47 miliardy eur. Ve srovnání s rokem 2022 jde o téměř osmnáctiprocentní pokles, přesto se společnosti podařilo překonat svůj růstový trend z let 2015 až 2020. Společnost také dál posilovala svou pozici na trhu a otevřela hned několik nových poboček v Německu a USA. O tom, že byl loňský rok úspěšný, svědčí i historicky nejvyšší objem investic společnosti v celkové výši 187 milionů eur. Navíc díky své udržitelné politice dosáhla v DACH regionu (Německo, Rakousko a Švýcarsko) 75procentní pokrytí spotřeby elektrické energie z vlastních solárních panelů.

Specifické rysy trhu spojené s pandemií koronaviru z předchozích dvou let v roce 2023 nepokračovaly. V důsledku toho se čisté tržby v divizi Air & Sea s celkem 774 miliony eur stabilizovaly na úrovni z dřívějších let, zatímco v roce 2022 činily vzhledem k vysokým sazbám za přepravu účtovaným lodními a leteckými společnostmi 1,27 miliardy eur. Obrat divize pozemní dopravy a logistiky zůstal stabilní na úrovni 1,45 miliardy eur (2022: 1,48 miliardy eur), a to i přes klesající ceny energií a pohonných hmot. Podíl vlastního kapitálu se zvýšil na 63 procent (v roce 2022 to bylo 60 procent), díky čemuž je společnost připravena zvládnout krizové momenty a současně představuje stabilního zaměstnavatele. Tržby v České republice loni dosáhly předběžně 90 milionů eur.

Související

„Navzdory slabší ekonomice se nám především díky velkému nasazení našich zaměstnanců a kvalitním službám podařilo podpořit úspěchy našich zákazníků na globálním trhu a současně dál rozšířit síť našich poboček v USA a Německu. Geopolitické konflikty a celosvětově utlumená ekonomika měly negativní dopad na prodej i přepravené objemy. Nicméně díky naší stabilní finanční situaci jsme mohli v roce 2023 realizovat rozsáhlé investice do rozšíření lokalit i služeb,“ vysvětluje Wolfram Senger-Weiss, předseda představenstva společnosti Gebrüder Weiss s tím, že kvůli koronaviru byla řada projektů odložena a v loňském roce je bylo možné realizovat.

Wolfram Senger-Weiss, předseda představenstva společnosti Gebrüder Weiss
Wolfram Senger-Weiss, předseda představenstva společnosti Gebrüder Weiss
Foto: Gebrüder Weiss

Investice do rozšiřování sítě

Investicemi do rozšiřování své sítě s rekordním objemem ve výši 187 milionů eur společnost Gebrüder Weiss upevnila svou pozici na německém a americkém trhu i v jihovýchodní Evropě. Investovala také do zákaznických projektů a udržitelné výroby energie. Zejména v Bavorsku posílila svou pozici převzetím a nákupem nemovitostí v Bayreuthu, Konradsreuthu a Norimberku či výstavbou nového spedičního terminálu ve Straubingu. Síť v USA pak rozšířila o nové pobočky v Miami a texaském Laredu. K dalším investičním projektům patřila druhá pobočka v Bukurešti, rozšíření logistického terminálu v Maďarsku či výstavba nových logistických skladů ve Grazu a tyrolském Reutte. Akvizice v loňském roce zvýšily počet zaměstnanců v celkem 180 pobočkách po celém světě na 8600, přičemž ještě v roce 2022 jich bylo 8400.

Souběžně s rozšiřováním sítě Gebrüder Weiss investoval do digitalizace řízení dodavatelského řetězce. Například webový zákaznický portál myGW byl rozšířen o funkce skladové analytiky. Díky tomu nabízí transparentnost v celém dodavatelském řetězci a slouží zákazníkům jako centrální informační a komunikační platforma pro vše, co se týká jejich globálních zásilek, jako je sledování v reálném čase a odhadovaný čas příjezdu (ETA).

Gebrüder Weiss v České republice

Do České republiky loni společnost již podruhé přivezla vůz na vodíkový pohon, který vyzkoušel i ministr dopravy Martin Kupka. V uplynulém roce bylo rovněž zahájeno rozšíření centrály ČR v Jenči, díky němuž společnost získá dalších 4550 metrů čtverečních s kapacitou 5000 paletových míst, a to včetně skladování nebezpečného zboží. Společnost rovněž získala několik odborných ocenění, ať už jde o certifikát Czech Top 100 a speciální ocenění Management Excellence Award za posílení pozice značky na trhu, umístění mezi top 10 firmami Středočeského kraje či prestižních ocenění Superbrands a AAA Platinum Excellence, která Gebrüder Weiss ČR obdržel již poněkolikáté v řadě.

Rozšiřování obnovitelných zdrojů energie Společnost Gebrüder Weiss pokročila také v oblasti dekarbonizace vlastní činnosti. Tři čtvrtiny potřeby elektřiny v DACH regionu již pokrývá solární energie vyrobená vlastními silami. V roce 2023 uvedla společnost do provozu devět dalších systémů v tomto regionu a ve východní Evropě. Celkem 27 fotovoltaických systémů vyrobilo 5850 MWh elektřiny a zdvojnásobilo množství ušetřených emisí oxidu uhličitého na 2750 tun. Současně Gebrüder Weiss od roku 2011 zajišťuje ekologicky šetrnou výrobu elektrické energie pomocí větrné farmy v severním Německu.

V rámci svého cíle dosáhnout do roku 2030 klimatické neutrality při provozu vlastních logistických center a nákladních vozidel se společnost stále více zaměřuje na svůj vozový park. K doručování zboží koncovým zákazníkům využívá elektrické dodávky v Rakousku, Maďarsku, Chorvatsku a Rumunsku. Letos budou v Německu uvedeny do provozu dva elektrické nákladní vozy a v Rakousku budou zakoupeny další e-dodávky. Velkou část vlastního vozového parku v Rakousku plánuje společnost převést na palivo HVO (hydrogenovaný rostlinný olej neboli tzv. ekologickou naftu.

V návaznosti na pokles světového obchodu a recesní tendence očekává společnost Gebrüder Weiss od druhé poloviny roku 2024 mírné hospodářské oživení, a tím i pozitivnější trend prodeje poháněný jednotlivými národními společnostmi. „Díky našemu globálnímu umístění můžeme rychle reagovat na hospodářské oživení v jednotlivých regionech a poskytnout potřebné logistické služby. Zároveň se nám potvrzuje naše strategie ‚best of both worlds‘. Zejména několik posledních let ukázalo, jak je důležité investovat nejen do rozvoje provozní sítě, ale také do digitálních znalostí společnosti,“ uzavírá Wolfram Senger-Weiss.

Související