Řidiči budou muset využít objízdné trasy, řekla ČTK mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martina Vápeníková. Osmikilometrový obchvat za 2 mld. korun má být otevřen koncem roku.

Motoristé musejí od 1. srpna do 30. září počítat s tím, že se jim cestování mezi Kolínem a Kutnou Horou prodlouží. Automobily do 7 t budou muset jezdit přes Starý Kolín. Pro nákladní auta povede objížďka ve směru od Kutné Hory přes Nové Dvory, Svatý Mikuláš, Záboří nad Labem, Týnec nad Labem, Veletov a Tři Dvory, v opačném směru pojedou přes Kořenice a nedaleko Bečvár se napojí na hlavní tah z Prahy do Kutné Hory.

Lidé z menších vesnic se tak musejí připravit na to, že je bude od srpna do konce září obtěžovat těžká nákladní doprava. „Objízdné trasy nevznikly jenom rozhodnutím Ředitelství silnic a dálnic," podotkla Vápeníková. Podle ní se na rozhodnutí podílely i krajský silniční správní úřad, dopravní policie a dotčené obce. „Vzniklo to na základě shody všech zúčastněných," dodala.

Tranzitní dopravou zatížený Kolín čeká na obchvat přes 40 let. Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem, trvalo téměř čtyři roky, než skoupilo veškeré potřebné pozemky. Poblíž čtvrti Šťáralka pak stavbu zkomplikovaly problémy s podložím. „Chtěli bychom dát obchvat do předčasného užívání v prosinci, ale ještě není přesně stanoveno, který den to bude," uvedla Vápeníková.

Město už nachystalo plány na dopravní opatření po otevření obchvatu. Vybuduje mimo jiné semafory a přechod pro chodce na křižovatce Polepské a Táboritské ulice a další osvětlený přechod na křižovatce Polepské a Královské cesty. Zároveň nechá zpracovat studii využití nynější čtyřproudé Jaselské ulice, kde se doprava naopak zklidní.

Související