Měsíc před rozesláním vyúčtování je jasné, že úlevu získá jen malá část dopravců. Z maxima 350 mil. Kč se speditérům podaří vyčerpat necelých 50 mil. ČTK to řekl Karel Feix, generální ředitel českého Kapsche, který mýtný systém provozuje. Přiznání slevy na mýtném platí od loňského 22. října.

„Všichni jsme předpokládali, že to nařízení vlády vyjde mnohem dříve," uvedl ředitel úseku provozovatele elektronického mýta na ŘSD Václav Nestrašil. Když se nastavovaly limity, kolik musí dopravce s jedním kamionem pro přiznání slevy najezdit, kalkulovalo se s čtyřměsíčním obdobím. Ve skutečnosti ale měli dopravci čas zhruba poloviční.

Pro přiznání maximální 13% úlevy by totiž s jedním vozidlem museli na výkonovém mýtném zaplatit 60 tis. korun. Poloviční částku, pokud by chtěli uplatnit nárok na nejmenší možnou slevu 10 %. Letos na přiznání nejnižší 5% slevy stačí za 12 měsíců s jedním vozidlem projezdit na mýtném 100 tis. korun a pro dosažení maximální slevy projet částku 400 tis. korun.

„Hlavní přínos slev na mýtném očekáváme až v letošním roce," uvedl tajemník sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Martin Špryňar. Kolika dopravcům se podaří za konec loňského roku dostat od státu zpět část z uhrazeného mýtného, zatím ale neumí přesně odhadnout. Mělo by však jít pouze o pár firem z celkových 25 tis., které jsou pro placení mýtného v ČR registrovány.

Větší šanci budou mít podle Česmadu především společnosti, které například zásobují potravinové řetězce, jejichž vozidla se pohybují po tuzemské dálniční síti s největší frekvencí. Naopak kamionům vozícím zboží do zahraničí se takový nájezd kilometrů patrně nepodaří, dodal Spryňar. Podle odhadů Česmadu by zhruba 80 % z vyplacených slev mělo směřovat k tuzemským dopravním společnostem.

ŘSD má povinnost do konce května obeslat dopravce, kteří mají na vyplacení části mýtného za konec loňského roku nárok. Ti poté musí o uplatnění těchto slev oficiálně požádat a ŘSD jim do čtyř měsíců peníze vyplatí. Za každý rok lze vyčerpat na slevách dohromady až 350 mil. korun, pokud celou částku dopravci nevyčerpají, zůstane státu.

Související