V logistice se na konci loňského roku zvýšily oproti předchozímu čtvrtletí tržby o 8,7 %, z toho nejvíce ve skladování a souvisejících službách (o 19,1 %). Růst vykázala také pozemní a potrubní doprava (o 5,4 %) a vodní doprava (o 2,1 %). Naopak pokles pokračoval v letecké dopravě a v poštovních a kurýrních činnostech (o 4,8 % a o 11,9 %), uvedl ČSÚ.

Zatímco za celý loňský rok se tržby ve službách reálně meziročně snížily (o 0,9 %), logistika byla jediným odvětvím, kde se výrazněji zvýšily.

V dopravě a skladování vzrostly loni tržby bez očištění o sezónní vlivy o 4,2 %. Největší podíl na tom měl vývoj ve skladování a vedlejších činnostech (o 7,9 %) a v objemově nejvýznamnější pozemní a potrubní dopravě (o 3,2 %). Zvýšení vykázala také letecká (o 2,5 %) a vodní doprava (o 1,9 %).

Výjimkou byly poštovní a kurýrní činnosti, které klesaly již druhým rokem, nyní o 8,5 %. Hlavním důvodem je nejspíš menší zájem o posílání dopisů a pohledů, což je stále hlavní činnost největšího českého doručovatele - státní pošty -, a tedy objemově největší složka odvětví.

Hodnocení úřadu není ale úplně přesné, protože firmy zařazuje do jednotlivých „škatulek“ podle převažující činnosti. Pokud se tedy některá z logistických společností zabývá převážně skladovými operacemi, její výsledky třeba z nákladní silniční dopravy nebo doručování malých zásilek se započítávají právě ke skladování.

Související