Dualismus obchodněprávních a občanskoprávních závazkových vztahů je překonán. Cílem tohoto příspěvku je shrnout novou právní úpravu smlouvy o přepravě věcí a analyzovat dopad změn na závazkové vztahy uzavírané v oblasti přepravy.

NÁLEŽITOSTI SMLOUVY O PŘEPRAVĚ A JEJÍ FORMA

Ustanovení NOZ týkající se smlouvy o přepravě věci mají obecnou povahu a lze je aplikovat na všechny druhy přepravy. Podrobnější úprava pro jednotlivé typy přepravy je obsažena v konkrétních přepravních řádech. Cílem těchto podzákonných norem je doplnit obecnou úpravu obsaženou v NOZ a podrobněji vymezit práva a povinnosti smluvních stran. K datu 1. 1. 2014 pozbyly platnosti silniční přepravní řád (vyhláška č. 133/1964 Sb.) a letecký přepravní řád (vyhláška č. 17/1966 Sb.). V současné době nelze odhadnout, kdy budou přijaty předpisy nové. Ostatní přepravní řády zůstávají v platnosti.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.