Leasingové společnosti potvrdily to, co už zaznělo z bank. Firmy v loňském roce více investovaly a více si pořizují nové vozy. Stejně se chovají i domácnosti. V náladě na trhu se tak odráží růst ekonomiky.

Členové leasingové a finanční asociace loni poskytly nové leasingy, úvěry a factoring (odkup pohledávek) v celkové hodnotě 144,9 miliardy korun. Tedy o sedm procent více než před rokem.

"Výrazně ale vzrostlo financování firemních investic, meziročně o dvacet procent, těmito prostředky firmy financují své podnikatelské záměry a to se pak pozitivně odráží ve výkonu celé ekonomiky," říká Libor Bosák, šéf leasingové asociace a zároveň šéf společnosti ČSOB Leasing.

Větší zájem o úvěry měly i domácnosti. Ty si loni braly více půjček u bank i u leasingových společností. Zajímavostí je, že si domácnosti přes členy asociace pořizují více nových vozů a naopak méně ojetin.

Leasingová asociace loni financovala nákup 95 tisíc nových osobních aut, tedy 41 procent všech, které se v Česku prodaly. Na rekordu je operativní leasing, tedy formou dlouhodobého nájmu se službami, pro privátní klientelu. Takto se takto prodalo už 9050 nových vozů.

Související