Amazon ukázal první letadlo, které nese barvy jeho služby Prime Air. Ta má pro největší světový e-shop zajišťovat vlastní leteckou dopravu balíků. Firma si chce stále větší část přepravy zajišťovat sama a doplňovat tak firmy, jako jsou FedEx či UPS, které pro ni vozí dosud. Firma letos pravděpodobně vyšle přes miliardu balíčků, což je zhruba tolik, co přepravuje FedEx pro stovky tisíc svých zákazníků.

Celkem chce mít Amazon čtyřicet letadel, po dvaceti si je pronajme od dvou leteckých společností. Tím se stane relativně velkým dopravcem. Váhy globálních logistických lídrů však zatím nedosáhne - například UPS má zhruba 250 letounů, FedEx dokonce přes 400, z nichž značná část jsou stroje kategorie Boeingu 767, na nějž sází Amazon, nebo ještě větší. 

Jednou z motivací pro budování dopravního impéria je i snaha vyhnout se problémům s pozdními doručeními, se kterými se Amazon potýkal například o Vánocích roku 2013, kdy právě zpoždění leteckých dopravců zkazila Vánoce řadě zákazníků.

"Jsou tak velkým online obchodníkem a mají tolik objemu, že když si udělají dopravu sami, ušetří, budou ji mít za velkoobchodní ceny," řekl Satish Jindel, šéf poradenské firmy v logistice ShipMatrix agentuře AP. Firma už má tisíce návěsů, své kamiony ale zatím nekupuje.

Zákazníků i zásilek bude přibývat 

Letadel je zatím v provozu 11, dalších 29 se do sítě připojí v dalších několika letech. “Firma udrží rychlé časy dopravy a nízké náklady,” říká Dave Clark, viceprezident Amazonu pro globální provoz. Důležité je to hlavně proto, že firma očekává další růst počtu zákazníků.

 

Amazon buduje "dračí loď" - čtěte ZDE

 

Dál tak bude závislý i na dalších leteckých společnostech. Vlastní letadla jsou spíše oporou dopravní sítě. Neplánuje ale ve svých letadlech vozit balíky konkurence. Tuto možnost bude ale do budoucna zvažovat.

Stále expandující gigant Amazon má po světě 125 obřích distribučních center. Jen za druhé čtvrtletí letošního roku utržil 30 miliard dolarů a vydělal 857 milionů dolarů.

Za celý loňský rok pak, hlavně díky síle předvánočních dodávek, utržil 107 miliard dolarů tržeb. Firma už vyrostla do globálního kolosu, který má přes 230 tisíc zaměstnanců, z toho několik tisíc v Česku.

Zakladatelem firmy a největším akcionářem je miliardář Jeff Bezos. Firma má na burze hodnotu 360 miliard dolarů, a je tak jednou z nejhodnotnějších firem světa. Z amerických je čtvrtou nejcennější po Apple, Alphabet (Google) a Microsoftu, velmi blízko tržní kapitalizace Amazonu je Facebook.

Související