Automobilka Ford představila Transit a Transit Custom s novým vznětovým motorem už v dubnu na veletrhu užitkových automobilů v britském Birminghamu, nyní proběhla i česká premiéra. Právě Transit a Transit Custom jsou klíčovými modely modernizované řady Transit, kterou dále tvoří Connect a Courier. Celkem si lze objednat z 300 verzí. Ford se díky nim loni stal po 19 letech nejprodávanější značkou užitkových vozů v Evropě.

Ford EcoBlue je novou generací vznětových motorů pro užitkové vozy značky. Díky novým technickým řešením včetně spalovací soustavy se systémem selektivní katalytické redukce prostřednictvím AdBlue splňuje motor nejnovější emisní normu Euro VI. Také se prodloužil proměnlivý servisní interval až na 60 000 km nebo dva roky.

Nový vznětový agregát EcoBlue 2,0 l využívá zcela novou architekturu, která vytváří základ další generace motorů pro osobní i užitkové vozy značky Ford. Transity s novým motorem jsou k dispozici ve variantách 77, 96 a 125 kW (105, 130 a 170 k). Všechny mají vyšší výkon a točivý moment než dosavadní jednotky o objemu 2,2 l. Větší točivý moment v nízkých otáčkách se při jízdě projevuje lepší pružností a pohotovější odezvou.

Transity vybavené systémem start-stop (podle verze na přání nebo standardně) mají kombinovanou spotřebu od 6,6 l/100 km. Ve srovnání s ekvivalentní motorizací původního modelu to znamená zlepšení o 10 procent. Transit Custom se systémem start-stop dosahuje kombinované spotřeby 6,1 l/100 km. V tomto případě se jedná o snížení o 13 procent.

Bezpečnostní asistenty

Vedle nového motoru nabízejí modely Transit a Transit Custom také nové asistenční technologie jako systém stabilizace při bočním větru, protikolizní asistent s detekcí chodců nebo rozpoznávání značek, které už Ford montuje do některých osobních modelů. Do obou užitkových modelů se standardně dodává i zdokonalený elektronický stabilizační program, který v sobě sdružuje funkce stabilizace při bočním větru, regulace průjezdu zatáčkou a ochrany proti převrácení. Letos má také do nabídky přijít šestistupňová automatická převodovka a nové pneumatické odpružení zadní nápravy pro Transit Custom Kombi.

K dalším novinkám ve výbavě Transitu patří automaticky dobíjené dálkové ovládání, které je navíc vodotěsné, nebo nová generace komunikačního a zábavního systému SYNC 3. Ta komunikuje i v češtině a umožňuje ovládat audiosystém, navigaci, klimatizaci a určité funkce připojených chytrých telefonů přirozenými hlasovými pokyny.