Třetí největší americké aerolinie United Airlines vyřadí ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku ze služby velká čtyřmotorová letadla Boeing 747. Urychlí tak svůj plán zbavit se legendárních letadel, který původně počítal s jejich koncem až v roce 2018.

Informaci zveřejnil sám prezident United Airlines Scott Kirby ve svém blogu. Připomenul, že Jumbo Jety jsou symbolem jedné éry létání, ale přišel již čas se s nimi rozloučit. "Dnes máme úspornější, levnější a spolehlivější letadla se širokým trupem, která poskytují lepší zážitek z cestování při dlouhých letech," napsal.

Se čtyřmotorovými Jumbo Jety se postupně loučí i další aerolinie. Americké Delta Airlines plánují 747 rovněž odstavit ještě letos. Z letky už je pak úplně vyřadily například Air France nebo Singapore Airlines.

Létající důchodce

Letecké společnosti nyní dávají přednost širokotrupým letounům se dvěma motory, jako je Boeing 777 nebo Airbus A350, které zvládnou přepravit podobný počet cestujících na velké vzdálenosti, ale jsou úspornější.

"Královnu nebe", jak se někdy 747 přezdívá, nasadily United poprvé v roce 1970 na lince mezi Kalifornií a Havají. V barvách United nyní podle agentury Bloomberg létá 20 dopravních letounů 747-400 vyrobených mezi roky 1988 a 2009.

Boeing už dříve prohlásil, že zváží úplné ukončení výroby 747, pokud nebude mít dostatek objednávek. Loni firma dodala pouze devět těchto letadel, zhruba polovinu toho, co v roce 2015. I když dopravní verze 747 z nebe zmizí, před definitivním koncem výroby Jumbo Jet zachraňuje nákladní verze 747-8. Logistická společnost UPS si těchto strojů loni objednala 14 za celkem 5,3 miliardy dolarů.

Související