Nové distribuční centrum vyroste u města Sosnovec v regionu Horní Slezsko, asi 100 kilometrů od Ostravy. Hala zahrnující 134 tisíc metrů čtverečních bude zasazena do 21hektarového pozemku v blízkosti Panattoni Parku Sosnovec I. a II.

Jde už o pátou budovu, kterou bude Amazon v Polsku provozovat. Vedle distribučního centra, které e-shopu pronajal developer Goodman u Vratislavi, jde o další haly od Panattoni nedaleko Vratislavi, u Poznaně a další je ve výstavbě u Štětína.

Podle vedoucího týmu průmyslových nemovitostí poradenské společnosti Cushman & Wakefield Ferdinanda Hlobila jsou v Polsku nejnižší ceny za pronájem skladů z celého regionu. Například oproti Česku je to o 35 až 40 procent méně. Navíc v Polsku probíhá rychleji i stavební řízení.

V Česku má Amazon nyní dvě distribuční centra v Dobrovízi u Prahy. Internetový obchod přitom už kvůli průtahům úřadů zrušil plánovanou výstavbu skladu u Brna a nedávno i v pražských Horních Počernicích, kam mělo být přesunuto centrum pro reverzní logistiku z Dobrovíze.

Amazon Unveils its Eighth Generation Fulfillment Center [via BusinessWire]

Distribuční centrum Amazonu v Sosnovci bude vybaveno výškovým skladovacím systémem a bude sloužit k distribuci obuvi a oblečení do západní Evropy. Budova bude navržena na certifikaci BREEAM, která podle stanovených kritérii ukazuje, jak je budova šetrná vůči životnímu prostředí. Stavební práce by měly být dokončeny v říjnu roku 2017.

Související