Novelizovaný zákon zavedl povinnost zaměstnavatele sídlícího v jiném členském státu EU, který vyslal svého zaměstnance, uchovávat v místě pracoviště kopie pracovní smlouvy v jazyce státu, do kterého je řidič vyslán.
Toto pravidlo, které prosadily především státy, kde platí zákony o minimální mzdě zahraničních pracovníků, má pomoci k lepší kontrole pracovních podmínek vyslaných zaměstnanců. Zároveň jej ale především východní unijní země kritizují jako protekcionistické opatření a zásadní porušení jednoho z pilířů Evropské unie - volného pohybu služeb.
Na půdě EU aktuálně probíhají jednání o takzvaném Balíčku mobility. Některé země v rámci nich požadují omezit přepravy ze strany dopravců z nových států EU kvůli údajně nekalé konkurenční výhodě spočívající v nižších mzdách řidičů z chudších zemí Evropy. Ministerstvo dopravy se proto rozhodlo uspořádat kontroly řidičů na hranicích, jednak aby dopravce informovalo o nových pravidlech a jednak aby získalo argumenty pro probíhající vyjednávání.
Na západě kontrolují jen východní řidiče
V rámci preventivní akce bylo zkontrolováno celkem 58 řidičů. Největší zastoupení měly firmy z Německa a Polska. Zkontrolováno bylo také sedm řidičů státní příslušnosti mimo Evropskou unii.
„Nejzásadnějším zjištěním bylo porušení povinností všech zaměstnavatelů z takzvaných starých členských států EU, které přitom paradoxně nejvíce zdůrazňují porušování pravidel dopravci a řidiči z nových členských zemí,“ uvádí mluvčí Ministerstva dopravy Tomáš Neřold a dodává: „Žádný z řidičů, ať už z Německa, Rakouska, Itálie či dalších zemí, navíc o povinnostech při vysílání neměl ani základní informace. Podivovali se, kolik dokumentů navíc by s sebou museli vozit a zajistit jejich překlad.“
Podle informací ministerstva dopravy všichni řidiči z nových členských států měli k dispozici pracovní smlouvy v několika evropských jazycích. „To naznačuje, že na území západních sousedů se kontrolují výhradně východní řidiči, a pravidla pro vysílání tak západní státy zneužívají pouze pro ochranu vlastního trhu, nikoliv k ochraně práv zaměstnanců, jimiž nové povinnosti hájí při jednáních,“ dodává Tomáš Neřold.
Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!
Tento článek je odemčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.