„Hala společnosti Huajie je nejvýznamnější novou transakcí, kterou se nám podařilo v tomto pololetí uzavřít na českém trhu. V posledních letech se hodně mluvilo o miliardových čínských investicích v Česku. Často však zůstalo pouze u slov. Velmi mě těší, že v Pavlově jsme tento projekt dotáhli až k činu,“ řekl Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Logistické centrum s plochou 25 tisíc čtverečních metrů bude mít podle developera hlubší nákladové dvory s lepším manipulačním prostorem pro nákladní vozidla. V bezprostřední blízkosti haly je k dispozici parkování pro kamiony. Lokalita má přístup na dálnici D6 a dobré autobusové i vlakové spojení do Prahy a Kladna.

Areál Panattoni Park Prague Airport II, kde nový sklad stojí, vlastní prostřednictvím fondu Logistis jedna z největších asset manažerských společností na světě AEW. Ta vzhledem ke konjunktuře české ekonomiky očekává brzkou realizaci dalších hal.

Developer Panattoni, který haly pro AEW buduje, bude pokračovat ve výstavbě u Pavlova a dokončovanou budovu Huajie rozšíří o dalších 21 tisíc čtverečních metrů. V lokalitě pak postaví ještě sklad s plochou 20 tisíc čtverečních metrů v sousedství sídla logistické firmy DSV. Celková pronajímatelná plocha skladových prostor v areálu by v budoucnu měla překročit 95 000 m2.

"Momentálně jsme v jednání s dalšími zájemci o prostory v Pavlově a i z tohoto důvodu jsme se rozhodli začít se stavbou dvou dalších hal, jejichž dodání se předpokládá v prvním čtvrtletí 2019," doplňuje Monika Hubková, asset manažerka AEW.

„Praha-západ je mezi čínskými společnostmi velmi populární,“ uvedl Peter Kolenčík z poradenské společnosti 108 Agency, která s realizací projektu pro Huajie pomáhala.

Nové distribuční centrum nebude sloužit pouze pro import čínských výrobků do Evropy, ale bude se orientovat spíše opačně: společnost se sídlem v čínském městě Yiwu (I-wu) chce tamní trh zásobit evropskými produkty, včetně české výroby. Nájemce v tomto ohledu hovoří o vzniku "české vesnice" postavené na nabídce kvalitních a pro čínské zákazníky ikonických produktů vyrobených v České republice.

Jen kousek od centra společnosti Huajie již stojí jiné skladové centrum čínské společnosti 4PX Express, která v prostorách developera VGP zajišťuje logistiku pro internetového obra Alibaba.

V roce 2016 bylo u Pavlova otevřeno také centrum logistické společnosti DSV, následovala stavba dalších hal. Středočeský Pavlov se stal domovem i dalších logistických firem, které z lokality nepříliš vzdálené od Letiště Václava Havla zásobují Evropu. E-commerce Europe, což je sdružení 75 tisíc evropských e-shopů, zásobuje z Pavlova zákazníky svých členů ve střední Evropě. Do stejné lokality soustředila své operace rovněž jedna z největších světových logistických firem Panalpina.

V nedaleké Dobrovízi nechala Panattoni Europe postavit také distribuční centrum pro americkou společnost Amazon.

Související