Výrobce manipulační techniky Jungheinrich představil v letošním roce několik novinek. Patří mezi ně například multifunkční elektrický ručně vedený vysokozdvižný vozík EJD 222 nebo automatický vysokozdvižný vozík ERC 213.

EJD 222 umožňuje přepravu dvou palet nad sebou při výškách zdvihu do 2905 milimetrů a s maximální nosností 2,2 tuny při počátečním zdvihu. Při manipulaci se dvěma paletami nad sebou lze naložit jednu tunu. Novinkou je výběr z široké nabídky sloupů ve třech typových provedeních a zvýšení obratnosti vozíku díky zkrácenému rozměru L2 o 49 milimetrů na současných 783 milimetrů.

Dvanáct různých sloupů

Nová řada EJD je k dispozici jednak s lithium-iontovou baterií a jednak s třífázovou střídavou technologií. Pro zvýšení energetické účinnost lze vozík přepínat do úsporného režimu při konstantní rychlosti. Vybírat lze ze 12 různých sloupů ve třech konstrukčních provedeních - jednoduchý sloup, duplex nebo triplex. Použitá teleskopická technologie poskytuje dostatečný zdvih i při nízké stavební výšce sloupu.

Rychlost jízdy vozíku s chodící obsluhou je individuálně nastavitelná. Hnací motor při přepravě dvou palet nad sebou zrychlí stroj na 5,6 km/h, maximální nastavitelná rychlost jízdy vozíku činí 6 km/h.

Automat ERC 213a s li-ion technologií

Druhá z novinek, automatický vysokozdvižný vozík ERC 213a, je určen zejména pro automatizované provozy a hodí se rovněž do stísněných prostorů. Také tento stroj je vybaven lithium-iontovou technologií a třífázovým střídavým motorem s konstantním výkonem 2,8 kW. Elektricky ovládaný motor zdvihu umožňuje přesně nastavitelné zvedání do výšky až 4400 milimetrů.

Odolnost vozíku zvyšuje uzavřená ocelová konstrukce. Vozík je dále vybaven různými bezpečnostními systémy – například standardním bezpečnostním snímačem pro zjišťování přítomnosti osob v dráze jízdy i okolo vozíku. Stroj je ve skladu navigován pomocí laseru a odrazových skel v dráze navádění nebo s kombinací odrazových skel a prvků v okolním prostředí.

Při vývoji modelu ERC 213a vzal Jungheinrich za základ sériově vyráběné vysokozdvižné vozíky a pro nové stroje jsou tak snadno dostupné náhradní díly.

Související