V loňském roce probíhal v Česku výběr mýtného pro nákladní automobily s využitím nové satelitní technologie. Ve srovnání s dřívější mikrovlnnou technologií se snížily náklady na provoz mýtného systému o téměř jednu miliardu korun.

Výnosy z mýtného se naopak meziročně zvýšily o 573 milionů korun, a to i přes negativní dopady pandemie covid-19 na celý sektor evropské dopravy. Informovala o tom firma CzechToll, která mýtný systém provozuje společně se slovenskou společností SkyToll.

Za celý rok 2020 vybral stát prostřednictvím satelitního mýtného systému od dopravců na mýtném více než 11,5 miliardy korun. Ačkoli v době jarního omezení ekonomiky v souvislosti s bojem proti pandemii covid-19 poklesl výběr mýtného dvouciferným tempem, celkový meziroční růst výběru mýtného přesáhl 5,24 procent.

V posledním měsíci loňského roku zaplatili dopravci za použití zpoplatněných komunikací 897 milionů korun, o 24 procent více, než v roce 2019. Významný meziroční nárůst může být dán zejména vysokou produkcí v oblasti automobilového průmyslu, která se pozitivně promítala do výběrů mýtného v průběhu celého podzimu.

Ke konci roku 2020 bylo v elektronickém mýtném systému registrováno 546 tisíc vozidel, ke kterým vyzvedli dopravci 468 tisíc palubních jednotek. Necelou třetinu z registrovaných vozidel tvoří automobily z České republiky.

 

Srovnání výběru mýtného v letech 2019 a 2020

 Zdroj: CzechToll

Související