Nákladní dron VoloDrone podstoupil při svém představení na Mezinárodní letecké konferenci v Berlíně úspěšně první zátěžový test v simulovaném provozu. Na jeho uvedení do provozu pracují DB Schenker a Volocopter společně s Fraunhoferovým institutem již od roku 2019 a letos vznikl první provozní plán. Dron umožní dopravit náklad na těžko dostupná místa a nabídne zákazníkům rychlou a bezemisní přepravu.
Volocopter a DB Schenker představují stroj VoloDrone
Statické ověření konceptu mělo za cíl otestovat kapacitu přepravního systému dronu. Výsledky testování pomohly vytvořit operační plán, který je první svého druhu a poslouží k vytvoření bezpečného prostředí při ostrém provozu VoloDronů. Integrace letounu do logistických sítí celého světa pomůže automatizovat logistiku a nabídne další udržitelné řešení při nákladní přepravě.
Výzkumné týmy obou společností, ve spojení s týmem z Fraunhoferova institutu, simulovaly integraci dronu do logistické sítě. Zkoumaly proces balení zboží, bezpečné uchycení nákladu a přepravu pomocí automatizovaných nákladních vozítek, která poskytla společnost Gideon Brothers. Dále technici otestovali samotné naložení nákladu a jeho přepravu. Cílem bylo určit postupy pro běžný provoz, které budou sloužit pracovníkům při přípravě VoloDronu k letu.
Od začátku je dron vyvíjen ke komerčnímu využití v segmentu B2B přeprav. VoloDrone je těžkotonážní dron poháněný bateriemi a dokáže přepravit 200 kilogramů nákladu na vzdálenost 40 kilometrů. Samotný letoun váží přes půl tuny, v průměru měří 9,15 metru a vysoký je 2,15 metru. Osmnáct elektrických motorů a rotorů umožňuje dronu vertikálně vzlétnout i přistát.
Podívejte se, jak létá stroj VoloDrone
VoloDrone při plném provozu bude možné využít k přepravám do těžko přístupných míst, jako jsou ostrovy, horské oblasti nebo z lodi na pevninu. Využití najde i v městské logistice, což značně uleví ovzduší uvnitř metropolí.
„Zákazníci požadují rychlá, udržitelná a inovativní řešení pro své dodavatelské řetězce. Pokud je infrastruktura pro konvenční dopravní prostředky přetížená nebo neexistuje, nabízejí nákladní drony možnost přehodnotit logistické plány. Možnosti využití v logistice jsou neomezené,“ říká Jochen Thewes, CEO společnosti DB Schenker.
„Vytvořením provozního plánu udáváme nový trend v přepravní logistice a máme hmatatelné důkazy o připravenosti našich nákladních dronů. DB Schenker je cenným partnerem a správným prostředníkem pro komerční provoz VoloDronů,“ uvádí Christian Bauer, CCO společnosti Volocopter.
„VoloDrone odkrývá nové možnosti pro obor logistiky a představuje důležitou součást plánů DB Schenker v oblasti inovací a udržitelnosti. Praktická řešení a zaměření na pohodlí zákazníka vytváří z Volocopteru lídra na trhu městské letecké dopravy,“ dodává Erik Wirsing, Global Head of Inovation společnosti DB Schenker.
Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!
Tento článek je odemčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.