Evropská flotila elektrických vozů společnosti DHL Supply Chain doznala dalšího rozšíření o bezemisní Volvo FL 42 R Electric. Po úspěšném nasazení tohoto typu ve Velké Británii přichází elektrické Volvo také do České republiky, kde zajistí přepravu mezi pěti sklady ve Středočeském kraji. Potřebnou infrastrukturu včetně nabíjecí stanice vybudovala DHL Supply Chain v logistickém areálu Prologis Park Prague-Jirny.

„Tým v České republice uskutečnil nasazením elektrického nákladního vozidla další krok k dosažení ‚nulových emisí‘ do roku 2050 v rámci strategie Go Green. Na náš tým jsem opravdu hrdý, omezuje znečišťování ovzduší, a tím vytváří zelenější a bezpečnější životní prostředí pro všechny,“ říká Warren Bodley, ředitel transportu pro střední a východní Evropu společnosti DHL Supply Chain.

Elektromobilita je ideální především do hustě osídlených měst a pro jízdy na krátké vzdálenosti. Přesně takový provozní profil čeká nové Volvo FL 42 R Electric s celkovou hmotností 16,7 tuny, které bude přepravovat zboží a prázdné obaly pro zákazníka DHL Supply Chain mezi pěti sklady ve Středočeském kraji. Vzhledem ke krátkým vzdálenostem mezi jednotlivými provozy ujede elektrické Volvo každý den zhruba 45 kilometrů. V celoročním provozu přechod na bezemisní elektromobilitu ušetří 5 tun emisí oxidu uhličitého.

Související

Přechod na elektromobilitu však vyžaduje důkladnou přípravu a investice, které přesahují rámec pouhého nákupu elektricky poháněného vozidla. „Naše auta musí být neustále v pohotovosti a připravena na transport. Proto bylo potřeba v našem distribučním centru v Jirnech nejprve vybudovat nabíjecí stanici, abychom mohli nabíjet kdykoli a s dostatečným výkonem,“ vysvětluje Peter Badáň.

V případě nového vozidla Volvo je celková kapacita akumulátorů 265 kWh. Rychlé nabíjení bude zajišťovat nová nabíjecí stanice Alpitronic Hypercharger s nabíjecím výkonem 75 kW.

Podle Vladimíra Skláře, obchodního ředitele Volvo Trucks Česká republika, se podnikání v oblasti nákladní dopravy se dramaticky mění a udržitelnost představuje pro řadu firem stále důležitější obchodní výhodu. „Je bez pochyby, že elektromobilita má velkou budoucnost i v našem oboru a podobná vozidla budeme v blízké budoucnosti na našich cestách potkávat stále častěji,“ říká Vladimír Sklář.

„Naší strategií je nabízet zákazníkům udržitelná řešení a diskutovat s nimi o důležitosti využívání alternativních pohonů vozidel s cílem naplňovat strategii snižování emisí oxidu uhličitého,“ říká Peter Badáň, ředitel transportu DHL Supply Chain v České republice a na Slovensku a upozorňuje, že doprava představuje obrovský prostor, jak emise snižovat.

DHL Supply Chain zavádí v rámci strategie Go Green do praxe rozmanitá řešení pro snižování emisí a ekologické zátěže. Ve vozovém parku předního poskytovatele služeb v oblasti smluvní logistiky nalézají proto stále širší uplatnění vozidla s alternativními pohony, především na CNG a LNG. Ke snižování emisí a vyšší hospodárnosti aut přispívají rovněž solární panely, jak jsme psali nedávno. Po zahájení provozu elektricky poháněného automobilu ve službách významného zákazníka počítá DHL Supply Chain s dalším rozšiřováním flotily nákladních vozidel s bezemisním pohonem.

„Jsme nadšeni, že můžeme podporovat společnost DHL při implementaci strategie Go Green ESG,“ uvedl Jan Pastorek, manažer Prologis pro nemovitosti a zákaznickou zkušenost. „Díky spolupráci se zákazníky můžeme společně dosahovat i našich vlastních udržitelných cílů. Společně tak přecházíme ke způsobům provozu, jež jsou ještě šetrnější vůči životnímu prostředí.“

Mezi vlastní iniciativy společnosti Prologis v oblasti udržitelnosti patří spolupráce s projekty Cool Earth a The Planet Mark, jež byla nedávno implementována i do podnikání společnosti ve střední Evropě. Díky spojení s těmito nevládními organizacemi naše aktivity pomohou ochránit 845 hektarů deštného pralesa, ušetří 450 tisíc stromů a zamezí vzniku 650 tisíc tun emisí oxidu uhličitého.

Související