Společnost UPS na konci minulého týdne slavnostně otevřela nové logistické centrum na třídění a doručování zásilek v Tuchoměřicích u Prahy. Moderní sklad představuje dosud vůbec největší investici UPS v Česku, která posílí propojení země s globální sítí americké společnosti ve dalších 220 zemích a teritoriích.

Logistické centrum UPS v blízkosti pražského Letiště Václava Havla nabízí strategicky výhodnou polohu pro klíčové ekonomické regiony, Prahu a Středočeský kraj, kde se rozvíjí průmyslová výroba, maloobchod a high-tech odvětví. „Společnost UPS chytře vsadila na Českou republiku. Když sledujte její rostoucí exportní potenciál, víte, že investice se zde dlouhodobě vyplatí,“ uvedla při otevření areálu Jennifer Bachusová, chargé d´affaires velvyslanectví USA.

Nové centrum v Tuchoměřicích s provozní plochou téměř 8500 metrů čtverečních sdružuje pod jednou střechou balíkové a přepravní služby a služby pro dodavatelské řetězce. Jak upřesnil Daniel Carrera, prezident UPS pro Evropu, s pomocí elektronických třídicích pásů se zde roztřídí až 5000 balíků za hodinu, což je pětkrát více, než byla kapacita původního centra UPS v Praze-Ruzyni.

 

„Pro naše zákazníky to znamená, že můžeme být efektivnější, zkrátit dobu třídění na polovinu a nabídnout větší flexibilitu, tedy časy vyzvednutí a doručení. To je důležité zejména pro malé a střední podniky, které se snaží oslovit rychle rostoucí domácí i globální trhy e-commerce,“ řekl na dotaz měsíčníku Logistika Daniel Carrera.

 Sílící poptávku v oblasti e-commerce potvrzuje i zpráva „UPS smart e-commerce report 2021“. Celkem o 50 procent více respondentů než v minulosti ve studii uvedlo, že má úmyslu realizovat „všechny“ nebo „převážně všechny“ nákupy přes internet.

Areál v srdci Evropy

Český trh e-commerce dosáhl v roce 2020 celkové hodnoty 196 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o 26,5 procenta. Podíl e-commerce na celkových maloobchodních tržbách se zvýšil na více než 16 procent (podle údajů APEK).

„Nové logistické centrum v Tuchoměřicích představuje víc než jen investici do sítě UPS. Je to investice do naší odbornosti a do našich zákazníků a jejich potenciálu pro růst a rozvoj. Nový areál, který se nachází v srdci střední Evropy, bude hrát zásadní roli v růstu dovozu a vývozu pro Českou republiku i celou Evropu v současnosti i do budoucna,“ prohlásil Ufku Akaltan, prezident UPS East Europe District.

V novém areálu v Tuchoměřicích bude mít také sídlo centrála UPS pro Českou republiku, Slovensko a Ukrajinu a oblast východní Evropy. Budova byla postavena v souladu s mezinárodní environmentální certifikací BREAM Very Good, je vybavena LED osvětlením a několika nabíjecími stanicemi pro osobní elektromobily.

Společnost UPS plánuje do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality, přičemž do roku 2025 bude 40 procent pozemních operací fungovat na alternativní paliva a do roku 2035 plánuje všechna svá zařízení napájet ze 100 procent elektřinou z obnovitelných zdrojů.

Související

Nové centrum UPS je součástí několikaletého investičního plánu společnosti v Evropě ve výši dvou miliard dolarů (42,81 miliard korun), jehož cílem je modernizovat a rozšiřovat síť UPS na celém evropském kontinentu. Společnost začala své služby na českém trhu nabízet v roce 1992, V současnosti zde má 500 zaměstnanců.

UPS a distribuce vakcín proti covidu-19

Podle Daniela Carrery UPS předpokládá, že do budoucna se rovněž zrychlí poptávka po globální logistice ve zdravotnictví, zejména v oblasti léčiv biologického původu s řízenou teplotou, jejichž vývoj probíhá velmi rychle. Daniel Carrera to zmínil to v odpovědích týkajících se dotazů na celosvětovou distribuci vakcín proti covidu-19. „Od prosince loňského roku jsme dodali více než 600 milionů dávek vakcíny proti covidu- 19 do více než 100 zemí po celém světě, přičemž jsme dosáhli ,pěti devítek‘ – tedy 99,999 procent včasných dodávek – a do konce roku chceme doručit miliardu dávek vakcín,“ sdělil Daniel Carrera.

Nový areál v Ostravě

Nové logistické centrum specializované na zdravotnictví, které propojuje globální síť společnosti s rychle rostoucím východoevropským trhem zdravotnických produktů, otevřela UPS v Ostravě. Moderní areál s plochou 3800 metrů čtverečních disponuje certifikovanými prostory s řízenou teplotou a odpovídá požadavkům správné distribuční praxe (GDP), s možností další modernizace, i s ohledem na skladování vakcín. „Toto nové logistické centrum je součástí naší ,sítě v síti‘, v rámci které jsme schopni a připraveni doručovat zdravotní péči budoucnosti,“ dodal Daniel Carrera.

 

Daniel Carrera o novinkách UPS pro český s středoevropský trh:

„E-commerce zaznamenalo v celé Evropě i v České republice během pandemie obrovský rozmach. Maloobchodníci všech velikostí mají řadu příležitostí, jak přilákat a udržet si nové zákazníky. Chtějí-li se však přizpůsobit měnícím se očekáváním a potřebám zákazníků, bude potřeba nabídnout těmto zákazníkům výběr, pohodlí a kontrolu. Víme, že zákazníci UPS chtějí jednoduchost, a proto usilovně pracujeme na přizpůsobení procesu přepravy tak, aby bylo pro malé i velké podniky snadné odeslat zásilky, kamkoli potřebují. Jde o to, abychom našim zákazníkům pomohli poskytnout co nejlepší služby.

Možná víte, že jsem byl prezidentem East Europe District a pracoval jsem se zákazníky v celém regionu, i zde v České republice. Viděl jsem potenciál místních podniků a snažil jsem se jim pomoci růst lepším propojením se stávajícími i novými globálními trhy. Proto jsme se rozhodli investovat a vybudovat nová logistická centra v Tuchoměřicích a Ostravě, abychom našim zákazníkům poskytli odrazový můstek, aby mohli růst nyní i v budoucnu.

V posledních pěti letech jsme do posílení naší evropské sítě investovali více než dvě miliardy dolarů. Jen v loňském roce se tyto investice promítly do zahájení výstavby superhubu vybaveného moderními technologiemi v německém Hannoveru a nových hubů ve Slovinsku, Španělsku, Švýcarsku, Turecku a Velké Británii. Díky těmto a dalším investicím se zákazníci v České republice mohli dostat k více než 80 procentům evropské populace do dvou pracovních dnů, a to pomocí služby UPS Standard, naší nejekonomičtější pozemní služby.

Naši zákazníci nyní mohou využívat naši moderní, rychlou a spolehlivou přeshraniční síť v Evropě, která je podpořena více než 45letým know-how na evropském trhu.“  (hub)