Amazon dnes potvrdil plány na dokončení výstavby nového robotického distribučního centra. Nová průmyslová budova vyroste v Kojetíně v Olomouckém kraji.

Největší světový e-shop a zasilatelský obchodní řetězec bude moci využít přímého napojení na dálnici D1 pro nákladní dopravu a železniční koridor, který umožní nízkoemisní dopravu zaměstnanců nad rámec autobusové dopravy. Objekt o rozloze 52 tisíc metrů čtverečních nabídne ve čtyřech nadzemních podlažích rekordních bezmála 190 tisíc metrů čtverečních (z toho 13 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch a technického zázemí) pronajímatelné plochy. Budova bude Amazonu předána do užívání v roce 2022. Společnosti Amazon a Accolade to oznámily v tiskových zprávách.

 

Vítězství nad zahraniční konkurencí

„Jsem nesmírně pyšný na to, že se nám podařilo konečně porazit konkurenci polských a německých regionů a že budeme moci využít bohaté zkušenosti z výstavby první haly u středočeské Dobrovíze. Je to obrovská šance pro celý region, a to hlavně z pohledu investice a vysokého množství nových pracovních míst. Už dobrovízský projekt byl prošpikován moderními technologiemi, ten stávající však bude ještě o několik generací dál, a navíc využije unikátních logistických možností, které nabízí vícepatrové uspořádání. V neposlední řadě mě těší, že hala vznikne revitalizací brownfieldu a bude aspirovat na mimořádně vysoké skóre v ekologické certifikaci BREEAM,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.

Související

Celkové investice společnosti Amazon od roku 2013 dosahují přes 26 miliard korun. Tyto investice zahrnují jak infrastrukturu, distribuční centra a korporátní kanceláře, tak i více než dva tisíce stálých pracovních míst, která budou vytvořena po plném zprovoznění nové budovy do konce roku 2023. Doplní stávajících čtyři tisíce pracovních míst, která již Amazon v České republice vytvořil.

Společnost Amazon tak dále rozšiřuje svou českou logistickou síť v reakci na rostoucí poptávku zákazníků. Rozšíří nabídku produktů a podpoří rostoucí počet nezávislých malých podniků prodávajících na Amazonu, které mohou využít skladování a doručování prostřednictvím služby Fulfillment by Amazon.

„Jedná se o jednu z nejvyšších investic v historii Česka, a to i ve srovnání s významnými výrobními podniky, které sem přicházely v posledních dekádách. Míra automatizace a robotizace haly je vysoká a my se těšíme, že tato investice přinese růst životní úrovně obyvatel a další navazující obchodní příležitosti v této těžké postcovidové době,“ vysvětluje Milan Kratina, CEO společnosti Accolade.

Inovativní technologie

Zaměstnanci v novém distribučním centru budou připravovat, balit a odesílat zákazníkům drobné položky jako knihy, elektroniku a spotřební zboží. Budou pracovat s inovativními technologiemi, včetně robotických jednotek, které jim budou pomáhat při každodenním vyřizování zákaznických objednávek. Tito specializovaní roboti se zasouvají pod regály s výrobky, zvedají je a pohybují s nimi po distribučním centru, čímž pomáhají zkrátit čas nutný pro zpracování objednávek. Amazon pokračuje v investování do výzkumu a vývoje, který přináší asistenční a podpůrné technologie, které usnadňují zaměstnancům vykonávání jejich práce. To umožňuje kvalifikovaným zaměstnancům soustředit své schopnosti na sofistikovanější úkoly.

Robotické jednotky budou zaměstnancům pomáhat při každodenním vyřizování zákaznických objednávek.
Robotické jednotky budou zaměstnancům pomáhat při každodenním vyřizování zákaznických objednávek.
Foto: Amazon

„Jsme hrdí na to, že můžeme rozšířit naše působení v Česku o druhé distribuční centrum,“ říká Michal Šmíd, generální manažer společnosti Amazon pro Českou republiku. „Během uplynulých osmi let jsme v zemi významně investovali a zaměstnali jsme tisíce talentovaných jedinců, kterým od prvního dne poskytujeme atraktivní mzdu a širokou škálu benefitů. To vše v bezpečném, moderním a zajímavém pracovním prostředí.“

Amazon již zahájil nábor pracovníků pro nové distribuční centrum, od inženýrů po IT profesionály, provozní manažery, odborníky na bezpečnost a ochranu zdraví a HR specialisty.

Související