Mezinárodní veletrh Expo Real 2021, který se od pondělí 11. října do středy 13. října konal v Mnichově, byl mimo jiné příležitostí k oslavě 20 let působení investičně-developerské společnosti P3 Logistic Parks („P3“). Ta byla na přelomu tisíciletí založena v Praze a vyrostla mezi pět nejvýznamnějších hráčů na evropském průmyslově-realitním trhu. Dnes P3 spravuje přes 6,3 milionu metrů čtverečních špičkových skladových prostor na 11 evropských trzích. Více než 450 nájemníků z řad retailu, e-commerce, logistiky nebo automotive zajišťuje potřeby svých zákazníků z budov P3. 

Současnou trajektorii dynamického růstu zahájila P3 v roce 2016, kdy společnost získal singapurský státní investiční fond GIC. Od té doby se její hodnota téměř zdvojnásobila na současných sedm miliard euro, a rozloha nových skladových prostor se rozšířila o 1,8 milionu metrů čtverečních s plánovanou kapacitou výstavby dalších 800 tisíc metrů čtverečních. Růstu P3 napomohly příznivé tržní podmínky pro poskytovatele logistických prostor, včetně zrychleného rozvoje e-commerce a vývoje nákupních zvyklostí zákazníků.

„Naše největší přednosti spočívají v dlouhodobém pohledu na investice, rozvoj a vlastnictví našich nemovitostí, a také v široké nabídce služeb od akvizice přes výstavbu až po správu nemovitostí. Vždy chceme našim zákazníkům nabídnout ty správné dovednosti a vhodný přístup k dosažení nejlepších výsledků a zároveň být skvělým pracovištěm pro ty největší talenty,“ říká v aktuální tiskové zprávě společnosti Frank Pörschke, generální ředitel P3 Logistic Parks.

Související

V příštích dvaceti letech plánuje P3 růst prostřednictvím dalšího rozšiřování developerského byznysu a hledání vhodných investičních příležitostí – jak do velkých, celoevropských portfolií, tak i v rámci menších obchodů na lokálních trzích.

„Trh se sice značně zahřál, ale spoléháme na naše investiční zkušenosti a stále vidíme mnoho atraktivních příležitostí. Budeme tak i nadále aktivně rozšiřovat naše portfolio. Nedávno jsme dokončili akvizici portfolia o rozloze 112 tisíc metrů čtvtrečních ve Španělsku a v současné době se ucházíme o několik dalších obchodů napříč Evropou,“ říká Otis Spencer, investiční ředitel P3 Logistic Parks.

„Nedostatek pozemků vhodných pro výstavbu je aktuálně největším problémem v mnoha zemích, ale naše týmy úzce spolupracují s našimi partnery při akvizici pozemků a při navrhování skladových prostor tak, aby vyhovovaly specifickým požadavkům našich zákazníků. Pokud je to možné, zaměřujeme se primárně na revitalizaci brownfieldů, které jsou podle nás z hlediska životního prostředí tou správnou cestou. Přestože jsme primárně logističtí hráči, naše developerské zkušenosti nám umožňují realizovat i projekty které jsou na jeho pomezí, jako je logistika poslední míle, datacentra nebo sklady s kontrolovanou teplotou,“ vysvětluje David Marquina, ředitel pro development P3 Logistic Parks.

Veletrhu Expo Real se letos zúčastnilo 2200 vystavovatelů ze 45 zemí na výstavní ploše 72 tisíc metrů čtvrečních. Pravidelně se jej účastní velký počet českých developerů, ale i kraje či velká česká města.

 

Související