Těžká nákladní vozidla nové řady Tatra Phoenix se v Kopřivnici vyrábí už deset let. Za tu dobu prošla nepřetržitým vývojem a do blízké budoucnosti výrobce počítá s příchodem vozidel Tatra Phoenix nové generace. V současnosti Tatra vyrábí čtyři modelové řady určené pro široké spektrum zákazníků. 

Klíčovým produktem civilní výroby je právě řada těžkých nákladních vozidel Tatra Phoenix, která se veřejnosti poprvé představila v září roku 2011. Do dnešní doby Tatra Trucks dodala zákazníkům přes 3650 vozů Phoenix v nejrůznějších provedeních určených jak pro smíšený, tak pro terénní provoz. Vozy nacházejí uplatnění v průmyslových segmentech stavebnictví, těžařství, lesnictví, zemědělství, v komunálních službách, jako hasičské a záchranářské speciály, jako nosné platformy pro vojenskou techniku či speciální vozidla a podobně.

Tatra Phoenix je pro automobilku stěžejním typem pro civilní sféru. Konstruktéři měli od počátku ambici uspět s ním jak na tradičních, tak i nových trzích a především tam, kde je vyžadováno plnění nepřísnějších emisních limitů. Jejich práci a rychlý vývoj podtrhl také prestižní mezinárodní titul The Best AWD Truck 2012 – Nejlepší plněpohonné vozidlo roku 2012, který modelová řada Tatra Phoenix získala v celoevropské anketě International Truck of the Year. Bylo to vůbec poprvé, kdy byl výrobek některé ze středoevropských a východoevropských automobilek nominován do této ankety a získal takto prestižní titul. Sériová výroba vozů Tatra Phoenix doslova otevřela zcela novou kapitolu historie automobilky a díky této modelové řadě se Tatra Trucks začala výrazněji prosazovat na konkurenčně velmi náročných trzích západní Evropy.

Související

V souvislosti se zavedením prozatím nepřísnějších legislativních opatření a emisních limitů Euro VI v kopřivnické firmě připravili v roce 2015 provedení Tatra Phoenix Euro 6. V roce 2017 automobilka oslavila 120. výročí vzniku svého prvního automobilu se spalovacím motorem a jako připomínku tohoto milníku vyrobila limitovanou sérii vozů Tatra Phoenix Präsident. Ve stejné době se Tatře podařilo dosáhnout mety 1000 vyrobených vozů celé modelové řady Phoenix.

O rok později došlo na další vylepšení, inovovaná modelová řada Phoenix 2018 dostala úspornější a výkonnější motory Paccar, rozměrově menší systém čištění výfukových plynů či soustavu kotoučových brzd. V současné době vývojový tým pod vedením ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Radomíra Smolky zahájil práce na nové generaci modelové řady Phoenix. Zkoušky prototypů by měly přijít v roce 2023 a o rok později by se měla rozjet sériová výroba. Je tedy jisté, že Phoenix bude i nadále jedním z hlavních prvků výrobního portfolia Tatra Trucks.

Tatra Phoenix kombinuje osvědčenou tatrováckou koncepci podvozku s centrální nosnou rourou a nezávisle zavěšenými polonápravami s moderními technologiemi a konstrukčními prvky světových výrobců. Obchodní řada Tatra Phoenix je jediným sériově vyráběným plněpohonným nákladním vozidlem využívajícím vzduchového odpružení všech náprav. Typickým znakem je rovněž unifikované provedení různých typů přídavných (sestupných) převodových skříní Tatra vyhovujících zástavbě hlavních převodových skříní Tatra, ZF nebo Allison v manuálním, automatizovaném či zcela automatickém provedení. Podvozky jsou k dispozici v provedeních 4x4, 6x6, 8x8, 8x6, 10x10 či 10x8, 12x8, 14x8. K pohonu slouží moderní kapalinou chlazené motory MX-11 a MX-13, které splňují nejpřísnější emisní normy. Vozy řady Phoenix mohou být různě individualizovány podle požadavků uživatelů a již si našly cestu do více než tří desítek zemí světa.

Související