Skupina Kuehne+Nagel je s výsledky za třetí čtvrtletí letošního roku spokojená. Všem divizím se dařilo lépe než v předchozím roce, v některých případech byly dokonce rozdíly výrazné. Čistý obrat skupiny za prvních devět měsíců roku 2021 dosáhl 21,8 miliardy švýcarských franků (CHF) byl téměř o 50 procent vyšší než ve stejném období loňského roku. EBIT se více než zdvojnásobil na přibližně 1,8 miliardy CHF.

Ve třetím čtvrtletí roku 2021 si náročné tržní prostředí námořní přepravy s přetíženými přístavy a nesynchronizovanými dodavatelskými řetězci vyžádalo obzvláště vysokou míru podpory, z čehož vyplynula nižší produktivita logistiky. Divize se nadále zaměřovala na distribuci zboží náročného na podmínky přepravy.

Objem přepravených kontejnerů za prvních devět měsíců roku 2021 ve výši 3,4 milionu TEU byl mírně vyšší než v předchozím roce. Čistý obrat jednotky činil 9,1 miliardy CHF a EBIT dosáhl 991 milionů CHF. Konverzní poměr byl na úrovni 52,5 procenta.

Související

„V současné situaci, kdy je plánování v oblasti dodavatelských řetězců mimořádně náročné, pracují experti Kuehne+Nagel na realizaci nejlepších možných logistických řešení pro naše zákazníky,“ uvedl Detlef Trefzger, generální ředitel Kuehne+Nagel International. „Jsme na dobré cestě a ve třetím čtvrtletí se nám opět podařilo dosáhnout vynikajících obchodních výsledků. Co se aktuálního napětí na trhu týče, neočekáváme, že se v nadcházejících měsících výrazně změní.“

Letecká přeprava rostla globálně

Díky výraznému navýšení objemů přepravy zaznamenala letecká divize ve třetím čtvrtletí roku 2021 další nárůst podílu na trhu. Globálně omezené nákladní kapacity vyžadovaly řešení na míru zákazníkům. Vysoká poptávka po službách nadále vycházela ze segmentů farmacie, zboží základní potřeby a e-commerce.

Objem letecké přepravy za prvních devět měsíců roku 2021 byl přibližně o 50 procent vyšší než ve stejném období loňska a činil 1,6 milionu tun, z čehož přibližně 20 procent vyplývá z akvizice čínského leteckého speditéra Apex. Čistý obrat představoval 6,6 miliardy CHF a provozní zisk 645 milionů CHF. Změna činila 41,2 procenta.

Ve třetím kvartálu byla globální síť pro časově naléhavé zásilky léčiv QuickSTAT rozšířena o novou kontrolní věž v Singapuru.

V Evropě posilovala silniční přeprava

Divize silniční přepravy dokázala ve třetím čtvrtletí roku 2021 výrazně zvýšit přepravní objemy. Využití kapacity logistické sítě bylo vysoké zejména v Evropě; silná poptávka přetrvala také v Severní Americe. Vysoký zájem vzbudila rovněž služba digitálního řešení pro globální celní odbavení, jež byla poskytována v rámci speciální nabídky.

Čistý obrat divize za prvních devět měsíců roku 2021 činil 2,7 miliardy CHF a EBIT se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku téměř zdvojnásobil na 75 milionů CHF.

Opět rostla i digitální rezervační platforma pro pozemní přepravu eTrucknow. Služba, která byla dosud zaměřena především na Asii, se v současné době rozšiřuje po celém světě a je již dostupná ve více než 20 zemích.

Kontraktní logistika kvetla zejména v Severní Americe

Ve třetím čtvrtletí roku 2021 vykázala divize kontraktní logistiky velmi vysoké vytížení kapacit, zejména v Severní Americe. Velké množství zakázek bylo opět zadáno z odvětví e-commerce fulfillmentu a farmacie.

Vzhledem k odprodeji aktiv ve Spojeném království na začátku roku byl čistý obrat ve výši 3,4 miliardy CHF za prvních devět měsíců roku 2021 nižší než v předchozím roce. EBIT se zlepšil na 114 milionů CHF.

Ve třetím čtvrtletí roku 2021 získala divize kontraktní logistiky další zákazníky skladující vakcíny. Za účelem naplnění jejich potřeb se momentálně rozšiřuje stávající belgické distribuční centrum s řízenou teplotou na celkovou plochu 25 tisíc metrů čtverečních.

Související