Evropský online prodejce potravin Rohlik Group vstupuje do Itálie a Rumunska, kde v první polovině příštího roku začne doručovat online nákupy pod novou značkou Sezamo. Ke službám Rohlik Group tak získá přístup téměř 2,5 milionu nových domácností z Milána a Bukurešti.

Itálie bude po Německu pro online supermarkety Rohlik Group druhým největším trhem. Sezamo odstartuje ve 2. polovině roku 2022 také ve Španělsku. Provoz v nových zemích se spouští poté, co analýzy trhu ukázaly nárůst poptávky po nákupu potravin online.

„Před několika týdny jsem podepsal smlouvu s naším prvním distribučním centrem ve Španělsku,“ říká zakladatel Rohlik Group Tomáš Čupr k budoucím plánům expanze. „Brzy tak začneme působit v Madridu a v budoucnu nás čekají další země. Tohle vše přichází na základě impozantního růstu ve všech stávajících zemích, příkladem může být Mnichov, kde jsme nedávno v rekordním čase překonali hranici 1000 objednávek denně.“ Obchodní model, založený na doručování světových i domácích značek a místních produktů, se firmě osvědčil. Kombinace s doručením kompletního sortimentu pod tři hodiny je přesně to, co rodiny podle Tomáše Čupra potřebují.

Související

Sezamo - nový název pro jižní trhy

Sezamo bude v Itálii a Rumunsku od prvního dne doručovat do několika hodin od objednání přibližně 8000 různých položek čerstvých a kvalitních potravin k zákazníkům domů. Konkrétně do třech hodin od objednání v Itálii a do dvou hodin od objednání v Rumunsku. Jádrem sortimentu budou čerstvé regionální produkty, jako je ovoce a zelenina, maso, ryby, mléčné výrobky a pečivo spolu s mezinárodními značkami a vlastními výrobky privátních značek společnosti Rohlik, které mají vytvořit alternativu k nakupování v supermarketech.

„Poté, co jsme zahájili činnost skupiny Rohlik ve čtyřech zemích pod čtyřmi různými značkami, vstoupíme na nové trhy pod jedinou značkou Sezamo,“ říká marketingový ředitel Rohlik Group Jakub Petřina. „Všechny tyto země vycházejí z latinského jazyka a my jsme chtěli pokračovat ve využívání názvu jídla ve značce. Sezamové semínko je oblíbené ve všech kulturách.“

Rohlik doručil první zakázku před sedmi lety v Praze. V současnosti působí ve čtyřech zemích. Každý den doručuje stovky tisíc produktů, což v některých dnech může činit více než milion položek. Na e-shopech s potravinami Rohlik Group lze nakoupit lokální a farmářské produkty. Cílem skupiny je stát se předním evropským hráčem na poli online maloobchodního prodeje potravin. Od příštího roku tak bude Rohlik Group doručovat online nákupy v sedmi zemích.

Do italského Sezamo vstupuje nová tvář

Rohlik Group rovněž oznamuje, že do čela Sezamo v Itálii přichází Andrea Colombo. Bude klíčovou osobou pro růst společnosti a hlavním tvůrcem firemní kultury se zaměřením na kvalitní potraviny, úžasný zákaznický servis a rychlé inovace. Má 30 let zkušeností v potravinářském i nepotravinářském maloobchodním a výrobním sektoru, a to na domácím i mezinárodním trhu. Před příchodem do společnosti Sezamo strávil posledních pět let mimo jiné zakládáním a budováním nového úspěšného formátu superstore COOP Lombardia jako jeho generální manažer. Společnost COOP je jedním z italských lídrů v oblasti maloobchodu s 18procentním podílem na trhu. Jako svou osobní a hlavní výzvu a příležitost v Sezamo zmiňuje – přilákat italské zákazníky k jinému a lepšímu nakupování.

Sklad pro Sezamo má rozlohu přibližně pět tisíc čtverečních metrů a je výhodně umístěn v rámci Mercato Agroalimentare Milano (Ortomercato), městského zemědělsko-potravinářského centra. Tato lokalita je pro Rohlik vysoce strategická vzhledem k její vzdálenosti pouhých šest kilometrů od centra města a těsné blízkosti milánského východního okruhu a mezinárodního letiště Linate.

Speciální sklad v Rumunsku

V Rumunsko Sezamo využije speciální sklad o rozloze 10 tisíc čtverečních metrů v CTPark Bucharest North. Sklad bude přizpůsoben všem potřebám dodavatelů a zákazníků společnosti Sezamo, včetně vyhrazených skladovacích prostor s řízenou teplotou (pro mražení a chlazení) pro čerstvé ovoce a zeleninu, které budou dodávány přímo spotřebitelům od místních i zahraničních výrobců.

„Klíčem k našim plánům na spuštění bylo nalezení vhodného místa pro realizační centrum, které je strategické jak pro naše doručování zákazníkům, tak pro dodavatele,“ vysvětluje Michael Kaiser, komerční ředitel v Rumunsku. „Dalším bodem na seznamu je nábor a školení, které zajistí, aby všichni naši zaměstnanci pochopili, jak zásadní je vášeň pro služby zákazníkům pro naši vizi Evropy, která se dobře stravuje a žije. Spuštění služby poskytne zákazníkům možnost doručení potravin až domů ještě v den objednání, a to včetně velkých nákupů na celý týden.“

Kromě expanze v rámci evropského trhu v roce 2022 společnost očekává rozšíření své působnosti v rámci zemí, ve kterých v současnosti působí. Knuspr.de se do dvou let rozroste do Frankfurtu, Hamburku, Kolína nad Rýnem, Essenu, Hannoveru, Stuttgartu, Lipska a dalších měst. Rohlik.cz zrychlí doručení nákupu do 60 minut od objednání. K tomu pomůže čtvrtý, plně automatizovaný sklad, který bude otevřen v Chrášťanech u Prahy.

Související