Ambiciózní projekt instalace 290 nabíjecích stanic pro elektrická vozidla dokončuje ve svých pobočkách napříč Evropou logistická společnost Gefco. Zařízení od francouzské firmy e-Totem umožní nabíjet vozidla před dodávkou zákazníkům. Gefco poskytuje široké spektrum logistických služeb a je specialistou na logistiku a distribuci nově vyrobených automobilů.

Projekt v hodnotě sedm milionů eur byl zahájen v roce 2020 v reakci na exponenciální nárůst trhu elektromobilů. Pracuje na něm čtyřicet zaměstnanců a spěje k rychlému dokončení. Z celkového počtu 290 nabíjecích stanic jich do konce roku bude uvedeno do provozu 145 ve 23 pobočkách v osmi evropských zemích – v Belgii, v České republice, ve Francii, Itálii, Portugalsku, na Slovensku, ve Španělsku a také ve Velké Británii. V Česku se dobíjecí zařízení instaluje v pobočce Gefco v Kolíně. Nabíjecí stanice umožní logistické firmě dobíjet na vyžádání baterie nových elektromobilů před jejich dodáním do dealerství nebo ke koncovým zákazníkům.

„Přechod k ekologičtějším palivům vyžaduje zásadní investice do infrastruktury,“ vysvětluje Albert Bouchoucha, ředitel industriálních automobilových toků. „Tyto nové nabíjecí stanice podpoří výrobce i dealery elektromobilů. Jsme potěšeni, že můžeme pomoct svým zákazníkům přizpůsobit se poptávce, plně v souladu s naší kulturou Partners, unlimited.“

Související

Dodavatel e-Totem pro tento projekt navrhl a vyrobil dva typy nabíjecích stanic – 50kW stejnosměrné supernabíječky a 22kW střídavé zrychlené nabíječky. Nabíjecí stanice mají dotykovou obrazovku a vícejazyčné ovládání. Kvůli komplexnímu dohledu jsou připojeny do centrálního systému řízení přes síť 3G/4G pomocí protokolu OCPP (Open Charge Point Protocol). S pomocí této technologie mohou týmy společnosti GEFCO nastavovat úroveň nabíjení s přesností jednoho procenta a sledovat je prostřednictvím chytrých telefonů. Lze tak zajistit, aby úroveň nabití baterie nikdy neklesla na nulu, a následně fakturovat přesnou částku za energii využitou k nabíjení konkrétních vozidel.

Tyto vlastnosti přinášejí poskytovateli logistických a skladovacích služeb výrazné benefity ve srovnání s tradičními nabíjecími stanicemi, u nichž nelze předem stanovit úroveň nabití ani automaticky nabíjení zastavit, takže vždy pokračují až do plného nabití. V současnosti je společnost Gefco podle svého vyjádření jediným specialistou v oblasti dodavatelských řetězců, který tuto vysoce přizpůsobenou službu poskytuje.

Související