Společnost Continental Automotive v Brandýse nad Labem, dodavatel interiérové elektroniky světových automobilek, jako první firma v Česku zavádí skladovací systém norské společnosti AutoStore v běžném provozu. Ve výrobním závodě v Brandýse nad Labem byl instalován v rekordním čase a svého spuštění se dočká na začátku roku 2022. Zavedení systému je součástí procesu digitalizace a automatizace, kdy cílem Continentalu Brandýs je stát se plně digitálním závodem, jeho moderní skladovací technologie jsme v měsíčníku Logistika popisovali letos na jaře. 

Continental v Brandýse přechází na efektivní systém skladování AutoStore v rámci své technologické evoluce, oznámila společnost měsíčníku Logistika. Systém funguje s předem naprogramovanými roboty, kteří se samostatně pohybují po kolejnicích konstrukce. Dokonalý chod jednotlivých robotů a jejich koordinaci se zásobníky hlídá řídící centrum, které plánuje veškeré úkoly. Výhodou systému je adaptace na jakoukoli velikost skladu a to, že díky vertikální logice skladování zvládne uschovovat velké množstí menších dílů. Šetří tak nejen místo, ale i čas a peníze.

Související

Transformace druhého mechanického výrobního závodu (Brandýs 2) na plně elektronický vzešla z otázky, jak nejlépe změnit celý prostor, aby splňoval požadavky takové výroby. Výběr unikátní technologie skladování, kterou má brandýský Continental jako první v Česku, byl doprovázen řadou výzev. „Největší výzvou bylo samotné technické řešení konstrukce, které jsme realizovali s partnerem EP Rožnov. Specialitou naší instalace je, že celý systém je umístěn na tzv. mezaninu – tedy ocelové konstrukci na pilířích. To nám umožnilo využít operační prostor pod samotným AutoStorem. Konstrukce je vyvinuta na míru našemu závodu. Prostor pod skladovacím systémem můžeme využít jako čistou místnost pro přebal materiálu a jeho přípravu,“ uvedl vedoucí projektu Josef Brázda.

Prostor pod skladovacím systémem můžeme využít jako čistou místnost pro přebal materiálu a jeho přípravu, uvedl vedoucí projektu Josef Brázda.
Prostor pod skladovacím systémem můžeme využít jako čistou místnost pro přebal materiálu a jeho přípravu, uvedl vedoucí projektu Josef Brázda.
Foto: Continental

Celá montáž flexibilního a modulárního robotického řešení AutoStore v Continentalu v Brandýse byla odvedena ve velmi krátkém období od září do půlky listopadu v kooperaci s dodavatelem této technologie na český trh, společností Element Logic. Do oficiálního spuštění, které je plánovano na březen 2022, je potřeba přeskladnit výrobky z původních palet do skladovacích zásobníků, tzv. binů. Inteligentní skladovací systém byl zvolen jako nejlepší možné řešení pro maximální využití prostoru původního skladu. Z celkových výchozích 5400 metrů čtverečních skladu se díky této technologii ušetřilo dva tisíce metrů čtverečních, které budou nyní transformovány na výrobní plochu.

K fungování technologie je potřeba čtvercová síť, u které je možné v budoucnu měnit její tvar nebo ji jednoduše rozšířit. V Brandýse bude celkem 13 robotických pomocníků, kteří budou na síti operovat. Díky jasně naprogramovaným pokynům a vertikálnímu systému skladování se závod navíc vyhne nesrovnalostem při inventarizaci, protože se součástkami budou manipulovat pouze plně automatizované systémy.

Brandýský závod se přidává ke třem dalším pobočkám Continentalu v Evropě, které již systém AutoStore využívají. Společně s pobočkou v rumunském městě Temešvár je AutoStore využíván pro skladování mechanických dílů. Ostatní závody jej používají jako náhradu za úložný systém Kardex.

AutoStore v Brandýse nad Labem:

• 18 tisíc boxů
• 13 obsluhujících robotů
• 4 výdejní porty
• 2 000 metrů čtverečních ušetřeného místa
• více než 2 000 uspořených palet
• 9,5 m výška konstrukce AutoStore v Brandýse
• 2,7 m čistá výška pod mezaninem

Související