Stavitel průmyslových budov a lídr evropského trhu Panattoni je průkopníkem udržitelné výstavby s důrazem na certifikace nejen v Česku, ale i v celé Evropě. Jako první v oboru zavádí pro veškeré své nové budovy jako standard certifikaci BREEAM New Construction zaručující ekologickou udržitelnost projektů a jejich šetrnost k životnímu prostředí, a to na úrovni Excellent. V České republice má Panattoni již minimálně v této úrovni certifikace dvanáct budov a další čtyři má v přípravě. Mezi nejvýznamnější certifikované projekty patří distribuční centrum Amazonu v Dobrovízi, distribuční centrum Kaufland eCommerce a logistická hala DHL pro Estée Lauder Companies v Chebu či budova ViaPharma v Pavlově. Společnost Panattoni souhrn novinek týkajících se jejích zelených certifikátů shrnula v aktuální tiskové zprávě.
Společnost Panattoni vybudovala v Evropě již přes 5,7 milionu čtverečních metrů průmyslových prostor, které splňují podmínky pro zelené certifikáty, a je tak na prvním místě v žebříčku udržitelných průmyslových staveb. Mezi nejnovější projekty v sousedním Polsku patří například Panattoni Park Sosnowiec I s prvním polským certifikátem BREEAM New Construction v úrovni ‚Excellent‘, který se tak zařadil po bok řady stejně certifikovaných budov v ČR a SR. V ČR stojí i jedna z nejudržitelnějších a nejšetrnější průmyslových staveb světa v Panattoni Parku Cheb South, která se pyšní certifikací BREEAM New Construction na úrovni ‚Outstanding‘. Distribuční centrum společnosti Kaufland eCommerce se pyšní rekordním výsledkem 90,68 procenta ve finálním BREEAM hodnocení.
Svou koncepcí udržitelného rozvoje „Go Earthwise with Panattoni“ společnost Panattoni udává ekologické trendy v sektoru průmyslových staveb. Všechny nově budované haly musejí splňovat certifikaci BREEAM New Construction na úrovni ‚Excellent‘ a při posuzování jednotlivých aspektů v deseti různých kategoriích budou muset dosáhnout hodnocení minimálně 70 procent.
„Těší mě, že díky našim aktivním krokům a propagaci mezinárodní certifikace BREEAM se dnes již tento přístup stal standardem. Certifikace BREEAM New Construction sleduje řadu kritérií, dle kterých je následně hodnocena i šetrnost k životnímu prostředí. V letošním roce společnost Panattoni jako první stavitel průmyslových nemovitostí nastavil jako minimální úroveň hodnocení Excellent pro všechny nově stavěné budovy nejen v Česku, ale v celé Evropě,“ prohlásil Pavel Sovička, generální ředitel, Panattoni pro ČR a SR.
První projekt certifikovaný BREEAM New Construction v úrovni Excellent byl v Panattoni Parku Prague Airport postavený již v roce 2015. Byla jí budova Od té doby počet certifikovaných budov roste a dnes Panattoni v Česku již překonala hranici 600 tisíc metrů čtverečních certifikovaných průmyslových hal.
Vzhledem k faktu, že společnosti Panattoni většina projektů po jejich dokončení zůstává ve správě (property management), certifikací BREEAM New Construction vše teprve začíná. Společnost Panattoni má dnes ve své správě nemovitostí o celkové pronajímatelné ploše 830 tisíc metrů čtverečních. Pro své nájemce Panattoni připravuje mechanismus kompenzace CO2 stopy provozu budov. Jako novinku zavádí možnost dodání výpočtu uhlíkové stopy budovy i doporučení vhodné kompenzace emisí oxidu uhličitého za každý rok provozu.
„Plně si uvědomujeme společenskou a environmentální zodpovědnost související s provozem budov, proto se udržitelnými postupy pro certifikaci BREEAM řídíme i při jejich správě. V praxi se to projevuje při optimalizované údržbě, nákupu zboží a služeb, při využívání úsporných technologických celků a řízení spotřeby energií. Z tohoto důvodu jsme přijali interní směrnici upravující udržitelný přístup vycházející z principů BREEAM, kterou se oddělení správy nemovitostí řídí,“ říká Robert Chmelař, ředitel správy nemovitostí společnosti Panattoni a dodává: „Od loňského roku jsme přivedli k životu projekty zalesnění, umístění desítek včelstev, šetrnější nakládání s vodou v požárních nádržích a i v rámci stávajících Panattoni areálů připravujeme řadu dalších opatření ke zvětšení šetrnosti a udržitelnosti.“
Zvyšování šetrnosti staveb k životnímu prostředí jde v Panattoni ruku v ruce se zvyšováním komfortu jejich uživatelů. Což zahrnuje nejen dokonalejší zařízení pro zdravotně postižené, ale například i to, že všechny kancelářské prostory jsou navrhovány s ohledem na co nejlepší akustiku a přístup denního světla, a budou procházet také zevrubnou analýzou tepelného komfortu.
U každého nového projektu Panattoni je rovněž vypracován plán kvality ovzduší, na jehož základě se instaluje mechanický systém ventilace minimalizující koncentraci a recirkulaci znečišťujících látek ve vnitřních prostorách. Panattoni dále rozšiřuje spektrum ekologických postupů v celém procesu realizace svých projektů, čímž podporuje řadu benefitů plynoucích z plnění norem EDP (Environmental Product Declaration – Environmentální prohlášení o produktu).
Snižování emisí významně napomáhá i analýza životního cyklu budovy ještě před započetím výstavby. Spolu s tím Panattoni zvyšuje standardy systémů sloužících k úsporám v oblasti pitné vody – ať již díky nasazení mechanismů detekujících úniky, vodotěsných armatur nebo záchytných nádrží na dešťovou vodu, ale také zřizováním vyššího podílu zelených ploch s místní vegetací či květinových luk, které nevyžadují časté zavlažování.