Nákladní divize Emirates SkyCargo hrála v roce 2021 opět výraznou roli v globální logistice a dodavatelském řetězci, společnost se soustředila zejména na zlepšování svých služeb a produktů, inovace a posilování své flotily a letecké sítě. Nákladní přeprava společnosti Emirates tak posílila svou pozici v rámci světového cargo průmyslu.

„Tento rok byl vzhledem k pokračující pandemii jedním z nejnáročnějších pro celé naše odvětví, museli jsme řešit řadu komplikací, které pandemie v rámci dodavatelského řetězce způsobila. Naše divize Emirates Skycargo byla mezi prvními hybateli průmyslu, kteří potvrdili, že obchodní cesty díky obnovení letů a zařazení dodatečné kapacity napříč celou naší leteckou sítí zůstávají nadále otevřené. Jsme plně připraveni pokračovat v poskytování těch nejlepších služeb s důrazem na bezpečnost v každé fázi naší práce,“ uvedl Nabil Sultan, Emirates senior vice-prezident pro divizi Cargo.

Leden: Distribuce vakcín proti covidu-19

Emirates SkyCargo pokračovalo v podpoře komunit, zejména pak v rozvojových zemích, aby jim byl zajištěn rychlý přístup k vakcínám proti covidu-19 a dalším zdravotnickým pomůckám. V lednu 2021 Emirates SkyCargo uzavřelo partnerství s předními dubajskými institucemi a organizacemi – DP World, International Humanitarian City a dubajskými letišti. Vznikla tak Dubajská logistická aliance pro distribuci vakcín, jejímž cílem je urychlení distribuce vakcín do celého světa přes dopravní uzel v Dubaji. V únoru 2021 na to Emirates navázala podepsáním memoranda o porozumění s UNICEF s cílem urychlit přepravu vakcín proti covidu-19 v rámci iniciativy Covax.

Emirates SkyCargo díky svému sofistikovanému vybavení na přepravu teplotně citlivých farmaceutických výrobků, přepravním kapacitám a rozsáhlé globální letecké síti sehrála na mezinárodním poli důležitou roli v přepravě vakcín proti covidu-19. V dubnu 2021 byla každá dvacátá vakcína přepravena na palubě letadla Emirates. Do prosince 2021 aerolinky celkově přepravily 600 milionů dávek vakcínydo více než 80 destinací, což představuje jeden z největších globálních objemů pro leteckého přepravce.

Únor: Podpora exportu zboží podléhajícího rychlé zkáze

V únoru 2021 bylo Emirates SkyCargo součástí světového veletrhu potravin a nápojů Gulfood 2021 v Dubaji, kde společnost vyjádřila svou podporu a závazek k tomuto odvětví. Emirates SkyCargo převáží denně až 600 tun zboží podléhající rychlé zkáze, podporuje tak komunity, které jsou závislé na zemědělském exportu a zároveň zajišťuje kvalitu těchto potravin na importujících trzích. V 2021 nákladní divize přepravila více než 265 tisíc tun tohoto zboží.

Březen: První výročí letů pouze s nákladní přepravou

V březnu 2021 Emirates SkyCargo zaznamenalo první výročí, kdy vybrané letouny pro osobní přepravu Boeing 777 byly využívány výhradně pro cargo operace. Tyto lety během pandemie napomohly navýšit nákladní kapacitu pro přepravu nezbytného farmaceutického materiálu, potravin, léků, elektroniky, surovin pro následnou výrobu a řadu dalších komodit. Emirates SkyCargo v období od března 2020 do března 2021 realizovalo více než 27 800 cargo letů na letounech určených pro osobní přepravu, což je nejvíce v rámci celého leteckého průmyslu.

V průběhu celého roku aerolinky pokračovaly v provozování cargo letů na palubách letounů pro osobní přepravu a na tzv. mini freighters (letouny pro osobní přepravu, kde byla odstraněna sedadla v Economy Class). Nákladní divize tak v roce 2021 realizovala více než 20 tisíc letů s výhradě cargo nákladem na letounech pro osobní přepravu.

Duben: Obnovení globální sítě

Do dubna 2021 se Emirates SkyCargo podařilo obnovit svou leteckou globální síť pro nákladní přepravu do více než 135 destinací napříč šesti kontinenty, což představovalo 85 procent globální letecké sítě před vypuknutím pandemie. Do konce června 2021 se operace Emirates dále rozrůstaly a pokrývaly již 140 destinací, společnost tedy do té doby obnovila již 90 procent své letecké sítě.

Květen: Humanitární pomoc pro Indii prostřednictvím leteckého mostu Emirates

V květnu 2021 Emirates oznámila, že zřizuje humanitární letecký most mezi Dubají a Indií pro přepravu nezbytného lékařského materiálu a dalšího zboží, aby tak zajistila podporu Indie v boji proti nepříznivé pandemické situaci, ve které se země v té době nacházela. Emirates SkyCargo v jejich snahách podpořily partnerské organizace, včetně International Humanitarian City a WHO, s jejich pomocí společnost zdarma zajišťovala leteckou přepravu potřebného materiálu do devíti měst v Indii. Během prvních tří týdnů od zahájení leteckého mostu bylo přepraveno více než 100 tun nákladu.

Červen: Posílení kapacit chladicího řetězce v Dubaji

Během června loňského roku nákladní přepravce rozšířil své kapacity pro manipulaci s citlivým lékařským materiálem, včetně vakcín, a to ve svém farmaceutickém zařízení s EU certifikátem GDP na Mezinárodním letišti v Dubaji. Emirates SkyCargo přidalo 94 míst pro letecké palety v chladicích místnostech, které tak pojmou až 60−90 milionů dávek vakcín najednou. Tyto chladicí řetězce zahrnují specializovaný produkt Emirates Pharma, který disponuje inovativním vybavením jako jsou speciální vozíky pro udržování nepřetržitého chladu na letištní rampě či vylepšenou ochranu před teplotními výkyvy díky programu Pharma Corridors.

Červenec: Přeprava koní na olympiádu

V červenci Emirates SkyCargo podniklo jednu z největších charterových přeprav koní ve své historii. Dopravce přepravil 316 koní z Lutychu do Tokia a 323 koní z Tokia do Lutychu, plánování této přepravy trvalo více než 18 měsíců.

Stejně tak Emirates v rámci 16 vyhrazených charterových letů na palubě nákladního Boeingu 777 přepravila během sedmi týdnů od poloviny července 157 ošetřovatelů, 160 tun vybavení a 336 koňských stájí.

Srpen: Export a rekordní čísla

Vzhledem k nedostatku kapacit, který měl dopad na vývoz jak v průmyslovém, tak ve spotřebitelském sektoru po celém světě, se týmy Emirates SkyCargo rozhodly pozastavit provoz ostatních letů, aby se mohly uskutečnit přepravy časově citlivých komodit. Pro ilustraci, Emirates SkyCargo tým v Hanoji přepravil více než 4 500 tun nákladu na rekordních 97 letech, přičemž bylo odbaveno 6 až 7 letů za jediný den. Přepraveny byly různé komodity, od osobních ochranných pomůcek po elektroniku, od zboží podléhající rychlé zkáze, jako je ovoce a zelenina, až po oblečení a módní artikly.

Září: Nová rezervační platforma

S cílem přinést zákazníkům větší komfort a efektivitu během rezervace představilo Emirates SkyCargo ve spolupráci s WiseTech Global novou rezervační platformu CargoWise. Díky novému softwaru mají zákazníci nyní přímý přístup ke svým letům a nákladním kapacitám a mohou provádět rezervace napřímo.

Říjen: E-commerce v hlavní roli

Emirates Delivers, platforma pro doručování e-commerce zásilek vyvinutá Emirates SkyCargo, slaví své druhé výročí. Služba je určena především zákazníkům a malým podnikům v SAE, kteří pravidelně nakupují on-line z USA. E-commerce bylo také předmětem memoranda o porozumění, které Emirates SkyCargo podepsalo s Emirates Post v listopadu na Dubai Airshow.

Listopad: Investice do flotily

Nákladní divize Emirates představila na Dubai Airshow své plány pro nadcházející dva roky. V roce 2022 pořídí za 1 miliardu USD dvě nová nákladní letadla Boeing 777F a zároveň ve spolupráci s Israel Aerospace Industries přemění během let 2023 a 2024 čtyři osobní letadla typu Boeing 777-300ER na nákladní.

Prosinec: Podpora malých podniků

Prostřednictvím své globální sítě umožňuje Emirates SkyCargo mnoha malým podnikům napříč kontinenty oslovit širší světový trh. Jednou takovou společností je například start-up z SAE, který se zaměřuje na chov ústřic nejvyšší kvality ve vodách u pobřeží Dibba. Emirates SkyCargo přepravuje tuto prémiovou lahůdku například do Ruska, a to často již v den výlovu.