Skupina Kuehne + Nagel může být spokojená, finanční rok 2021 byl pro ni výjimečně úspěšný. V porovnání s předchozím rokem docílila významného navýšení všech klíčových hospodářských ukazatelů. K dosaženým výsledkům přispěl vývoj ve všech obchodních jednotkách skupiny.

Čistý obrat skupiny vzrostl o 61 procent na 32,8 miliardy švýcarských franků (CHF), EBIT stoupl o 175 procent na 2,9 miliardy CHF a celoroční výnosy v hodnotě 2,2 miliardy CHF byly o 173 procent vyšší.

Vysoké vytížení zažívala v roce 2021 divize námořních přeprav. Důvodem byly složité tržní podmínky, které ovlivňovaly přetížení přístavů či porušení synchronizace v dodavatelských řetězcích. Objem přepravených kontejnerů na úrovni 4,6 milionu TEU byl o dvě procenta vyšší než v uplynulém roce.

Omezené přepravní kapacity v roce 2021 si od divize leteckých přeprav vyžádaly vytváření řešení na míru. Poptávka zůstala vysoká v segmentech léčiv, základního spotřebního zboží a e-commerce. Díky tomu si obchodní jednotka připsala významný tržní podíl. Objem letecké přepravy činil loni 2,2 milionu tun, což je ve srovnání s rokem 2020 relativní nárůst o 55 procent.

Související

Divize silničních přeprav v roce 2021 navýšila objemy zakázek o více než 13 procent na celkem 24,4 milionu. Vytíženost v Evropě byla vysoká, stejně jako v případě tras na území Severní Ameriky. Čistý obrat obchodní jednotky v roce 2021 činil 3,7 miliardy CHF a EBIT meziročně stoupl o 52 procent na 94 milionů CHF.

V oblasti kontraktní logistiky přetrvávala vysoká poptávka po integrovaných logistických řešeních (4PL). K rozvoji a správě nabídek pro flexibilní a efektivní dodavatelské řetězce přispívá osm globálních center, jejichž součástí jsou KN Control Towers. Zaměřují se na optimalizaci nákladů, objemů toků zboží, časové náročnosti procesů a skladových zásob, a to i v náročných provozních podmínkách. 

Související