Společnost DPD, součást významné evropské balíkové sítě, představuje nový informační web, na kterém si každý Pražan může ověřit kvalitu ovzduší v místě svého bydliště. Zjistit může například i to, zda je vhodné v danou chvíli provozovat venkovní sportovní aktivity, nebo otevírat okna v bytě. Po hlavním městě denně projíždí 70 dodávek, na kterých jsou umístěna laserová měřicí zařízení, další jsou pak instalována na 20 budovách. Data jsou snímána každých 12 vteřin a aktualizována v reálném čase 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, oznámila společnost v aktuální tiskové zprávě.

DPD díky spolupráci s partnerem Pollutrack měří jemné prachové částice PM2,5 (menší než 2,5 μm - mikrometru), které jsou velmi rizikové pro lidské zdraví. Kvůli své miniaturní velikosti se mohou dostat hluboko do plicních kanálků, ty poté ucpávají a způsobují dýchací a srdeční problémy.

„Žijeme v době, kdy je podle OECD znečištění ovzduší jedním z nejzávažnějších světových ekologických rizik. DPD je zde v jedinečné pozici, kdy může díky unikátním datům pomoci městům i samotným občanům k jeho zlepšení,“ vysvětluje Miloš Malaník, generální ředitel DPD.

Související

Průměrná denní naměřená hodnota v hlavním městě za posledních šest měsíců je 27 μg (mikrogramu) PM2,5/m3, což téměř dvakrát překračuje doporučený limit Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle ní by hodnoty v denním průměru neměly překračovat 15 μg/m3 a v ročním pak 5 μg/m3. Při denním průměru naměřeném v Praze by se lidé během dopravní špičky měli vyhnout venkovním sportovním aktivitám a procházkám s dětmi. DPD v Praze naměřila hodnoty zhruba dvakrát vyšší než v Glasgow nebo Lisabonu a o několik jednotek vyšší než v Londýně nebo Paříži. Důvodem je velmi pravděpodobně dlouhodobá a úspěšná vize Paříže jako zeleného města a současný rychlý rozvoj místní elektrodopravy a tvorba nízkoemisních zón v centru města.

Z dat za uplynulých šest měsíců měření v Praze se jednou z oblastí s horší kvalitou ovzduší ukázalo území kolem Pražského okruhu a ulice Strakonické, kde se naměřený průměr pohybuje až kolem 38 μg/m3. Naopak jedním z příkladů lokalit s „lepší“ kvalitou ovzduší v rámci Prahy je Troja s průměrem kolem 20 μg/m3, což je ovšem z globálního pohledu stále nad limitem WHO.

Snižování emisí ve městech

Praha se stala 12. městem v Evropě ze současných 15, kde tento program DPD doposud spustila. Například v Lisabonu má přímou podporu nejvyššího vedení města, které díky datům z monitoringu vytvořilo v centru města novou nízkoemisní zónu. Monitoring kvality ovzduší je součástí jednoho z hlavních cílů komplexní zelené strategie DPD. Tím je snižování emisí CO2, s čímž souvisí také rozšiřování městských DPD cyklodep, nasazování pěších kurýrů, kurýrů na elektrokolech a nízkoemisních dodávek.

Na základě měření pak DPD může také optimalizovat trasy kurýrů a v ideálním případě spolupracovat s místní samosprávou. Chce tak navázat na úspěšný provoz dvou pražských cyklodep na Florenci a Andělu odkud pěší a cyklokurýři obsluhují oba břehy Vltavy. DPD v rámci doručování a provozu 100procentně  kompenzuje vytvořenou uhlíkovou stopu a česká pobočka se navíc zavázala, že do roku 2025 bude doručovat v Praze a Ostravě pouze nízkoemisními prostředky. Celá DPDgroup bude pak stejným způsobem doručovat ve 350 městech po celé Evropě, což umožní snížit roční emise skleníkových plynů o 83 procent oproti roku 2020. Cílem DPDgroup je stát se globální referencí v oblasti udržitelného doručování.

Související