Zatímco ještě nedávno se firmy potýkaly s důsledky jednotlivých covidových vln, kdy musel být kvůli karanténám omezován provoz ve skladech, nyní se začíná projevovat problém jiný: úbytek ukrajinských pracovníků ve skladech.

„Někteří pracovníci, kteří jsou zaměstnání v našich skladech, odjeli na Ukrajinu čerpat standardní plánovanou dovolenou, mezitím ale začal válečný konflikt, který dospělým mužům z Ukrajiny znemožňuje překročit hranice. V našem případě jde u kmenových zaměstnanců zatím jen o dva pracovníky. Předpokládám však, že s podobnou situací se setkávají i další firmy, navíc aktuální dění na Ukrajině dopadá i na agentury zaměstnávající agenturní pracovníky, kteří ve skladech PST CLC také pracují,“ popisuje Iva Šebková, HR manažerka společnosti PST CLC. Upřesňuje, že ve skladech PST CLC pracuje 20 až 40 procent agenturních pracovníků (podle lokality), z toho až 70 procent z nich tvoří lidé z Ukrajiny.

V čem je problém? „Hrozí, že Ukrajinci budou do své země povolávání na základě povolávacích rozkazů. Zatím v naší firmě přišel povolávací rozkaz jednomu Ukrajinci, ale další mohou následovat, což by mělo vliv na personální otázky ve skladech. Zabývali jsme se tím, jak tuto situaci řešit jako zaměstnavatel, jestli ukončovat pracovní poměry, dávat pracovní volno, zda budeme platit zdravotní pojištění a dalšími aspekty,“ říká Iva Šebková.

Související

Doplňuje, že naštěstí se Ministerstvo zdravotnictví České republiky k této aktuální situaci postavilo tak, že zaměstnavatel po dobu povolání zaměstnance na Ukrajinu nebude muset za něj platit pojistné na veřejné zdravotní pojištění.

„Mnozí agenturní pracovníci z Ukrajiny u nás pracují již několik let, jsou zaučení, šikovní, víme, že je na ně spolehnutí. Proto jsme rádi, že nejsme nuceni přistupovat k ukončování pracovních poměrů. To by byl až poslední krok, spíše jsme kalkulovali, kolik by nás stálo, kdybychom za ně po dobu nepřítomnosti museli platit pojištění,“ vysvětluje Iva Šebková.

Související