Skupina Kion Group, jejíž součástí jsou mimo jiné společnosti Linde Material Handling a Still, může být spokojena s uzavřeným finančním rokem 2021. Dobrý výkon se projevil i ve výnosu na jednu akcii ve výši 4,34 eur (v roce 2020 to bylo 1,81 eur). Výroční valná hromada schválila návrh představenstva vyplatit dividendu ve výši 1,50 eur na akcii – což je velmi významný nárůst a více než trojnásobek hodnoty předchozího roku (0,41 eur na akcii). Za úspěšným finančním rokem 2021 se ohlíží generální ředitel skupiny Rob Smith. 

Z pohledu budoucích vyhlídek společnosti zdůraznil generální ředitel mimo jiné odbornost Kionu v oblasti elektrických pohonů a bateriové technologie. „Jsme jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů e-mobility v intralogistice – celosvětově,“ řekl Rob Smith. „Dnes má téměř 90 procent všech nových vysokozdvižných vozíků a skladových vozíků vyrobených v Kion Group elektrický pohon.“

Související

Generální ředitel dále uvedl, že lithium-iontová technologie a její další vývoj byly těžištěm vlastního výzkumu a vývoje společnosti. Před dvěma a půl lety založily Kion a BMZ v Karlsteinu nad Mohanem společný podnik Kion Battery Systems. Koncem dubna 2022 tam byla otevřena nová výrobní linka na 24voltové baterie, které budou v budoucnu sloužit i pro pohon skladové techniky skupiny. „Toto je špičková technologie vyrobená společností Kion – a v Německu,“ dodal Rob Smith.

Udržitelnost součástí strategie

Udržitelnost je pro společnost a průmysl podle Roba Smithe stále důležitější, a stejně je tomu tak i v Kionu. Proto je tato důležitá oblast budoucnosti zakotvena pevně ve strategii skupiny jako samostatné a ústřední téma. „Máme svou odpovědnost, za klima, životní prostředí a společnost,“ řekl Rob Smith. „Naše odborné znalosti a pokrok v oblasti udržitelnosti jsou široce uznávány, a to i na kapitálovém trhu.“

V roce 2021 Kion Group obdržela od neziskové organizace CDP hodnocení B a hodnocení A jí bylo uděleno i od MSCI ESG. Rob Smith také akcionářům oznámil, že skupina se k realizaci svých cílů udržitelnosti zavazuje také pomocí odměňování, kdy 20 procent variabilní odměny výkonné rady a vedoucích pracovníků je navázáno na firemní cíle udržitelnosti.

Trendem je digitalizace a automatizace

Navzdory všem ekonomickým a politickým výzvám na globální úrovni Rob Smith nepochybuje o budoucnosti. Zdůraznil silnou a globální pozici společnosti jako předního poskytovatele komplexních služeb v oblasti intralogistiky a v řešení dodavatelského řetězce. „Základní hnací síly našeho odvětví jsou silné: jmenovitě pokračující růst e-commerce, urbanizace a vyšší požadavky na rychlost dodání,“ řekl generální ředitel.

Na několika příkladech pak vysvětlil akcionářům, jak Kion utváří budoucnost intralogistiky. Skupina již například léta spolupracuje s Fraunhoferovým institutem na vývoji úspěšných řešení, včetně systému Dematic multishuttle používaného v mnoha skladech.

„Tento systém dnes v intralogistice hraje rozhodující roli,“ uvedl Rob Smith a ukázal to na příkladu nového vysoce výkonného multikanálového distribučního centra v italském Trecate. Centrum distribuuje oblečení a šperky předních módních značek do 80 zemí. Kombinuje několik automatizovaných systémů od společnosti Dematic, včetně Multishuttle se 600 tisíci skladovými lokacemi, paletovými regály s 50 tisíci lokacemi, třímodulového vakového systému, 10 kilometrů dopravníků a kompletní softwarové výbavy Dematic. Celý areál je velký asi jako 22 fotbalových hřišť. „Je to jeden z nejmodernějších a nejrychlejších skladů, které společnost Dematic do dnešního dne vybudovala. Nastavili jsme tak laťku pro celý svět,“ řekl Smith.

Projekt budoucnosti – rojoví roboti

Před několika měsíci byl s Fraunhoferovým institutem zahájen další projekt pro budoucnost, nová generace přepravních vozíků bez řidiče a s enormním třídícím výkonem, nazvaná LoadRunner, kterou chce Kion přivést na trh. Jedná se o rojové roboty pro sklady, které mají přinést revoluci do intralogistiky s umělou inteligencí.

„Ty vozíky jsou neskutečně rychlé. Také spolu mluví a spolupracují. Díky tomu jsou ideální pro úkoly třídění ve skladech, například v balíkových centrech. Kion s nimi přináší do skladu zcela novou technologii – rojovou robotiku,“ dodal generální ředitel Rob Smith.

Související