Skupina Accolade, která se zaměřuje na investice do prémiových průmyslových nemovitostí, podepsala úvěrovou smlouvu s klubem bank na částku 137,5 milionů euro (tedy na zhruba 3,4 miliardy korun). Jde o největší úvěr v historii poskytnutý na jednu nájemní průmyslovou nemovitost v regionu střední a východní Evropy. Z peněz je částečně financována výstavba automatizovaného distribučního centra u Kojetína, na níž pro společnost Amazon pracuje developer Panattoni.
„Děkujeme spolupracujícím bankám za důvěru nejen v aktivity Accolade, ale také obecně v budoucí vývoj na trhu s průmyslovými nemovitostmi. To nás nesmírně těší,“ řekl Milan Kratina, CEO společnosti Accolade. Silný zájem o průmyslové nemovitosti v České republice podporuje vedle tradičních faktorů také enormní nárůst e-commerce. Dle statistik Industrial Research Fora se loni poptávka po pronájmu těchto prostor ve srovnání s rokem 2020 zvedla o více než šedesát procent.
Skupina Accolade s bankami podepsala smlouvu o poskytnutí úvěru v prvním čtvrtletí letošního roku. Financování je svými parametry nastaveno tak, aby zohledňovalo dlouhodobé cash flow a úvěr mohl být řádně splácen. Klub bank vede Komerční banka, pro kterou smlouva s Accolade představuje první vzájemnou spolupráci. Dalšími členy jsou pak Česká spořitelna a Raiffeisenbank.
Unikátnost projektu v Kojetíně
Accolade bude z bankovního úvěru financovat výstavbu a dlouhodobé držení průmyslové haly v Kojetíně, která vyrůstá na brownfieldu po někdejším cukrovaru. Jejím nájemcem bude jeden ze světových lídrů v oblasti e-commerce, který do regionu spolu s otevřením haly přinese až dva tisíce pracovních míst.
„Projekt v Kojetíně je v mnoha ohledech unikátní. Poskytnutí úvěru je pro nás mimo jiné i potvrzením toho, jak výjimečně šetrnou stavbu vůči životnímu prostředí realizujeme, neboť financující banky před poskytnutím úvěru podrobily projekt velmi přísnému posouzení, a to nejen z hlediska udržitelnosti financování, ale také té ekologické. Náročné požadavky vycházející z nově aplikovaných pravidel EU pomohl splnit komplexní systém vytápění, aplikace solárních panelů na výrobu elektrické energie či šetrný přístup k životnímu prostředí již během výstavby,“ upřesnil finanční ředitel Accolade Tomáš Procházka s tím, že kromě samotného financování projektu skupina Accolade sjednala také zajištění úrokového rizika, čímž se jí podařilo zafixovat na celé období financování atraktivní úrokové sazby.
„Vážíme si důvěry klienta a mandátu vedoucího aranžéra financování logistického parku Kojetín, který vznikl revitalizací brownfieldu a splňuje nejpřísnější požadavky na udržitelný rozvoj včetně aspirace na prestižní ekologickou certifikaci BREEAM Excellent. Tato ambice nás velmi těší, protože podpora udržitelných projektů je jednou z hlavních priorit nejen KB, ale i celé skupiny Societe Generale“, sdělil Radek Trachta, výkonný ředitel pro Globální bankovnictví Komerční banky.
„Jsme rádi, že poskytnuté financování umožní společnosti Accolade, se kterou dlouhodobě spolupracujeme, realizovat ojedinělý projekt. Zároveň se v něm odráží i strategické priority České spořitelny – tedy umožnit klientovi získat dlouhodobě výhodné a udržitelné podmínky financování. Tento projekt navíc zohledňuje i náš důraz na udržitelnost z hlediska životního prostředí, které jako banka prosazujeme,“ zdůraznila Martina Jůzová, manažerka realitních obchodů České spořitelny.
Distribuční centrum se otevře v létě
Průmyslový objekt u Kojetína, jehož předání nájemci je plánováno na letošní léto, bude splňovat ty nejnáročnější požadavky na moderní distribuční centrum 21. století. Celková rozloha haly přesáhne 187 tisíc metrů čtverečních. S ohledem na to, že půjde o unikátní vícepatrový objekt, půdorys zabere pouze 51 tisíc metrů čtverečních. Na provozu haly se budou ve značné míře podílet také roboti a umělá inteligence. Záměrem Accolade je aspirovat s budovou na mimořádně vysoké skóre v ekologické certifikaci BREEAM.
V areálu se počítá například i s přírodními prvky jako jsou broukoviště, ještěrkoviště a hmyzí hotely. Plánovaný je chov včel. Accolade také vysadí přibližně 500 stromů, 300 z nich přímo v areálu, zbytek v Kojetíně. Celé distribuční centrum se bude místo plynu vytápět tepelnými čerpadly. Na střeše haly budou instalovány fotovoltaické panely o výkonu přibližně 4 MW. Většina elektrické energie se spotřebuje v distribučním centru, nespotřebovaná část bude budova dodávat zpět do sítě.
Důraz na ekologii ovlivnil stavbu od jejího počátku. Výstavbu na klíč zajišťuje společnost Goldbeck Bau, která přibližně 12 kilometrů od Kojetína provozuje závod na výrobu prefabrikovaných betonových prvků. Díky tomu, že je v blízkosti areálu železnice, bylo možné na stavbu přepravit vlakem 6800 panelů, jejichž váha přesáhla 80 tisíc tun. Vlaky nahradily 2267 kamionů, které by bylo potřeba využít k přepravě těchto panelů. Právě to, z jaké vzdálenosti se dováží stavební materiál, je jedním z mnoha kritérií, které se promítají do hodnocení environmentálního dopadu stavby a následné certifikace BREEAM.