V praxi nový Still RXE 10-16C nabízí vyvážený poměr mezi jízdním komfortem, manévrovatelností a bezpečností. Díky kompaktním rozměrům a velmi přesnému řízení je tento tříkolový vozík s protizávažím mimořádně efektivní a ovladatelný i v těch nejužších prostorech. Proto se nyní stává první volbou pro manipulaci s břemeny o hmotnosti až 1,6 tuny s minimálními nároky na prostor. Díky výšce necelé dva metry a šířce menší než jeden metr se tento malý a kompaktní vozík vejde do všech dveří – třeba při vykládání kontejnerů a nákladních aut – nebo dokonce i do velmi úzkých uliček ve skladu.

Výkon vozíku je i přes jeho velikost skutečně působivý. „Navzdory svým kompaktním rozměrům zvedne RXE 10-16C bez námahy půl tuny nákladu do výšky téměř sedmi metrů. To je na malý vysokozdvižný vozík naprosto impozantní výkon. Je to dáno nízkou polohou těžiště a také extrémně tuhou konstrukcí zdvihového stožáru,“ zdůrazňuje Jürgen Wrusch, produktový expert pro elektrické vysokozdvižné vozíky ve společnosti Still GmbH.

První představení vozíku Still RXE 10-16C měla redakce měsíčníku Logistika možnost shlédnout v úterý 17. května během zákaznického dne společnosti ve výrobním závodu v Hamburku.  Představení tohoto a dalších strojů bylo pojato jako velkolepá show, z níž můžete vidět krátký záznam ve videu o čtyři odstavce níže (pod fotogalerií).

Dynamický při jízdě, bezpečný v zatáčkách

Still RXE 10-16C je nejen obratný, ale díky maximální rychlosti 12,5 km/h při jízdě s břemenem je také poměrně rychlý pro dlouhé vzdálenosti ve skladu. Aby se z důvodu bezpečnosti nemuselo slevovat z jeho elektrizující jízdní dynamiky, je standardně vybaven osvědčenou asistenční funkcí Curve Speed Control. Automatické přizpůsobení rychlosti v zatáčkách jej vždy bezpečně drží v optimální stopě – a to i v případech, kdy se zatáčky tzv. utahují.

Vozík má kromě toho mimořádně štíhlý zdvihový stožár, který je spolu se střešní konstrukcí optimalizován pro ideální výhled řidiče do všech stran, takže nepřehlédne osoby nebo předměty v pracovním prostoru vozíku.

Maximální bezpečnost práce zaručují i další individuálně konfigurovatelné možnosti výbavy – od ukazatelů směru přes bezpečnostní osvětlení Safety Light 4Plus, ukazatel výšky zdvihu, asistent stability nebo detekci přetížení. „Ani u nejmenšího zástupce naší rodiny elektrických vysokozdvižných vozíků jsme neslevili z bezpečnostní výbavy. Díky četným asistenčním systémům pro řidiče, z nichž některé jsou k dispozici jako volitelná výbava, je RXE 10-16C stejně bezpečný jako všichni větší členové rodiny elektrických vysokozdvižných vozíků Still,“ vysvětluje Dyrk Draenkow, produktový manažer pro elektrické vysokozdvižné vozíky a energetické systémy.

V souladu s rodinnou tradicí

Do nového RXE 10-16C se přenesly nejen asistenční systémy, ale také jednotný koncept ovládání rodiny elektrických vysokozdvižných vozíků RX. Jürgen Wrusch v této souvislosti uvádí: „Každý, kdo již zná jiný vozík rodiny RX, si s tímto naším nejmenším strojem hned velmi dobře porozumí. V souladu s rodinnou tradicí zdědil po úspěšných velkých bratrech ergonomicky pohodlné pracoviště řidiče, inovativní ovládací koncept a chytrý displej STILL Easy Control, který přehledně zobrazuje všechny relevantní informace a výkonové funkce.“

Takhle představil Still svoje novinky v úterý 17. května v Hamburku

To je výhoda, kterou operátoři jistě ocení. Mohou snadno přepínat mezi různými třídami zatížení a okamžitě jsou ve vozíku jako doma, aniž by si na něj museli zvykat. Příkladem mohou být ovládací prvky, které lze volit individuálně – vícepáka, minipáka, fingertip nebo Joystick 4Plus – které zajišťují maximální komfort jízdy u elektrických vysokozdvižných vozíků řady RXE 10-16C, RX 20 a RX 60. Těží také z pohodlí, které nabízí velký, 44 centimetrů dlouhý prostor pro nohy. Je zde tedy dostatek místa pro bezpečnostní obuv až do velikosti 45.

Více síly, inovace řídicího ústrojí

Dynamické vlastnosti nového vozíku jsou dány třífázovým střídavým pohonem zadního kola ve 24voltové technologii, který je stejně účinný jako nenáročný na údržbu. Je založen na konceptu pohonu a komponentech pohonu retraku FM-X. Hlavní výhodou nového řídicího ústrojí je to, že původní řetězový převod pro řízení byl nahrazen hydromotorem s řízením hnacího kola prostřednictvím ozubeného přenosu. Přepracováno bylo také protizávaží, takže nyní nabízí více prostoru pro elektrický systém včetně ovládání pohonu.

Související

U RXE 10-16C napájeného olověnými bateriemi je zajištěn velmi snadný přístup shora. Pokud je třeba vyměnit baterii, lze to provést – stejně jako u RX 50 – z boku pomocí vysokozdvižného vozíku s volitelnou vnitřní a vnější válečkovou dráhou. Jakékoli stávající olověné baterie z RX 50 lze dále využívat i v novém RXE, jen je potřeba vyměnit konektor baterie na verzi 320 A. RXE 10-16C je samozřejmě k dispozici i s možností Li-Ion Ready s integrovaným přístupem pro rychlé nabíjení.

„Nový Still RXE 10-16C je se svou širokou škálou možností výbavy a asistenčních systémů mnohem více než jen atraktivní modernizací vysokozdvižného vozíku. Díky zvýšenému komfortu a bezpečnosti je perfektním a velmi všestranným pomocníkem pro dodavatele logistických služeb, při zásobování výroby nebo v centrálních skladech maloobchodních společností. Náš kompaktní nováček už nyní prokázal, že RXE 10-16C se hodí – vždy,“ shrnuje produktový manažer Still Dyrk Draenkow.

Still zaměstnává devět tisíc lidí

Firma Still nabízí intralogistická řešení a inteligentní kombinace vysokozdvižných vozíků, skladové techniky, softwaru, služeb a servisu. Aktivity zakladatele firmy Hanse Stilla, který se v roce 1920 pustil do podnikání s obrovskou mírou kreativity, podnikatelského nadšení a kvality, rychle přerostly do celosvětově známé a silné značky. V současnosti je přibližně devěttisíc kvalifikovaných pracovníků a zaměstnankyň z výzkumu a vývoje, výroby, prodeje a servisu připraveno splnit individuální požadavky všech zákazníků po celém světě. Klíčem k úspěchu společnosti jsou vysoce efektivní produkty, které sahají od specifických komplexních nabídek pro malé a velké provozy v různých oborech, až po počítačové logistické programy pro řízení skladu a materiálových toků.