Jedno procento – k této rekordní hranici poklesla nabídka volných skladů a výrobních prostor v České republice. Druhé pololetí letošního roku se zapsala do historie tuzemského trhu nemovitostí také dosud největším pronájmem v rámci jedné průmyslové haly: v Panattoni Parku Cheb si nezveřejněná distribuční společnost pronajala celkem 233 698 metrů čtvrerčních skladů a kanceláří. Zároveň byla začátkem června překonána hranice 10 milionů metrů čtvrečních moderních industriálních ploch k pronájmu v Česku.

Čtvrtletní analýza realitně-poradenské společnosti 108 Agency však naznačuje, že v nadále velmi silné poptávce se objevují náznaky ochlazení. Snižuje se zájem například firem z oblasti e-commerce, za čímž může stát mimo jiné rostoucí nájemné i snižující se spotřeba domácností.

 

Výběr z transakcí a průmerné nájmy

Některé výrobní společnosti pak i z důvodu vysokých cen energií, pohonných hmot a dalšího sortimentu svou činnost omezují. „Všímáme si, že významné množství i velkých a středních společností odkládá rozhodnutí o relokaci nebo expanzi na další rok,“ dodává Jakub Holec, ředitel 108 Agency, podle nějž i na trh průmyslových prostor doléhá nejistý vývoj ekonomiky.

Související

Na zásadní převis poptávky nad dostupnou nabídkou zareagovali developeři už vloni. Aktuálně 108 Agency registruje ve fázi realizace 1,29 milionu metrů čtverečních nových průmyslových prostor. Ostatně už ve druhém čtvrtletí bylo na trh dodáno celkem 197 381 metrů čtverečních moderních průmyslových ploch, což je mezikvartální nárůst o 128,83 procent.

Průmyslové prostory ve výstavbě

Většina z nových projektů však již zná své budoucí nájemce. Rychlý přírůstek ploch se na celkové neobsazenosti proto příliš neprojeví. Vzhledem k množství negativních ekonomických faktorů se nedá očekávat navýšení podílu spekulativní výstavby na celkovém přírůstku nových ploch.