Počet automatických výdejních boxů v České republice technologické firmy Zásilkovna dosáhl čísla 3000. Z-Boxy má Packeta také na Slovensku, i zde je s počtem téměř 1100 Z-Boxů lídrem trhu, a v Maďarsku (více než 400). Zájem o doručování do Z-Boxů ze strany zákazníků stále roste a v současné době směřuje více než 11 procent veškerých zásilek právě do nich.

Z-Boxy ke svému provozu potřebují minimum energie, kterou získávají přes solární panely. Tato zařízení poskytují rychlý výdej zásilek, který trvá několik vteřin, bez front, zcela bezkontaktně a v kteroukoliv denní či noční dobu. Z-Boxy mohou díky svému ekologickému řešení fungovat v podstatě kdekoliv, ke svému provozu potřebují pouze slunné místo. Jsou například na parkovištích, autobusových zastávkách či na náměstích. Stojí také například v areálu jaderných elektráren Temelín a Dukovany, dále například v Nemocnicích Mladá Boleslav a Šumperk, před Univerzitou v Hradci Králové, u Vysoké školy ekonomické v Praze a v řadě obchodních centrech. Doposud největší Z-Box instalovala Zásilkovna v OC Metropoli Zličín. Z-Box má 12 sloupců a vejde se do něj 120 zásilek.

„Za necelé dva roky jsme vybudovali největší síť automatických výdejních boxů v České republice a na Slovensku. Máme pokrytu většinu vesnic a malých měst v ČR a na Slovensku a v Maďarsku také rychle expandujeme,“ říká Jan Mrózek, produktový manažer Z-Boxů. „Se Z-Boxy cílíme především na menší města a vesnice a velmi nás těší, že jejich zástupci sami žádají o umístění Z-Boxu, aby si jejich obyvatelé mohli pohodlně, rychle a jednoduše vyzvednout zásilku z více než 32 tisíc e-shopů, se kterými spolupracujeme. My jsme navíc schopni vyhodnotit, jak moc jsou konkrétní Z-Boxy vytížené a posílit pak místo zřízením dalšího Z-Boxu v blízkém okolí. Případně díky modulárnosti umíme přidat další sloupce a navýšit tak kapacitu stávajícího Z-Boxu,“ dodává Jan Mrózek.

Související

Zásilkovna spolupracuje na instalaci Z-Boxů s řadou partnerů, je to například jeden z největších obchodních řetězců v České republice, společnost Lidl, dále pak největší tuzemský vlastník nemovitostí CPI Property Group nebo jedna z největších developerských skupin Finep Holding.

Pro zákazníky fungují Z-Boxy 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Jakmile řidič doručí zásilku do Z-Boxu, obdrží zákazník informační e-mail, SMS zprávu nebo notifikaci do aplikace Zásilkovna. V této chvíli je možné si zásilku vyzvednout. K obsluze stačí mít na chytrém telefonu nainstalovanou aplikaci Zásilkovna a zapnuté Bluetooth. Při příchodu k Z-Boxu se aplikace pomocí Bluetooth sama automaticky spáruje a po stisknutí tlačítka otevře schránku s danou zásilkou. Za doručení zásilky se platí online, včetně platby na dobírku. Manipulace se zásilkami je v řádu vteřin, a to jak při procesu umísťování jednotlivých zásilek do Z-Boxu zaměstnancem Zásilkovny, tak i během výdeje zákazníkovi.

Související