Palubní jednotka EVA od společnosti Eurowag, předního poskytovatele integrovaných řešení v oblasti silniční dopravy v Evropě, nově umožňuje placení mýtného na německých komunikacích. Prostřednictvím řešení EVA nyní mohou řidiči platit mýtné v pěti zemích Evropy, jednotka navíc disponuje pokročilou telematikou a také funkcí FuelGuard, která zajišťuje ochranu proti podvodům při tankování.

„Díky certifikaci EETS (evropská služba elektronického mýtného) tak Německo, největší mýtný trh v Evropě, doplňuje Maďarsko, Belgii, Rakousko a Polsko – ve všech těchto zemích lze hradit mýtné poplatky jednoduše prostřednictvím palubní jednotky EVA. Eurowag tak řidičům usnadňuje cestování napříč evropskými státy – zmenšuje počet palubních jednotek, které je nutné do vozidel instalovat, což zjednodušuje obsluhu a nechává na předním skle více místa k rozhledu,“ zmiňuje Ivana Lang, toll product manager v Eurowagu.

Mýtné, telematika a prevence krádeže paliva v jednom

Eurowag navíc plánuje do řešení postupně přidávat další evropské země. Palubní jednotka EVA by tak v budoucnu mohla nahradit další boxy (tzv. OBU, on-board unit), které mají řidiči za účelem elektronických mýtných plateb ve vozidle instalovány. Zapojení jednotky ve stylu Plug & Play do 12V zásuvky je velmi jednoduché a ovládání uživatelsky přívětivé.

Hlavní výhodou řešení EVA je jeho komplexnost – jediná jednotka totiž integruje nejen mýtné platby, ale také užitečné telematické nástroje, od plánováním a sledování trasy až po vzdálené stahování tachografu a analýzu chování řidiče. Telematika vypočítá náklady na trasu, zkontroluje ceny na čerpacích stanicích a pošle řidiče na nejvhodnější místa, dispečeři navíc dostanou k dispozici přesná CAN Bus data.

Související

Součástí jednotky EVA je i tzv. FuelGuard, patentovaná geolokační technologie, která chrání před podvody a krádežemi pohonných hmot. Jedná se o jedno z nejpokročilejších preventivních řešení na trhu. Funkce FuelGuard porovnává, jestli použití palivové karty souhlasí se skutečnou polohou vozidla. Pokud se místo platby a lokalita vozidla liší, platbu paliva systém zamítne.

„Integrovaný palubní asistent EVA chce všem, kteří se na silniční dopravě podílejí, poskytnout jednoduché, efektivní a všestranné řešení. Naším cílem je, aby měli řidiči volné ruce i výhled a veškeré mýtné platby v budoucnu obstarala jediná palubní jednotka, která navíc zvládne i pokročilou telematiku a další služby,“ doplňuje Ivana Lang a pokračuje: „EVA přináší výhody všem. Řidičům usnadňuje cesty a umožňuje plné soustředění na ovládání vozidla, dispečerům zjednodušuje správu transakcí a dopravcům přináší výrazné úspory nákladů.“

Související