První dvě budovy logistické parku Contera Park Ostrava D1 dokončila společnost Contera v Ostravě-Hrušově. Na ploše zhruba 35 hektarů zde má vyrůst přibližně 151 tisíc čtverečních metrů průmyslových prostor, přičemž první dvě budovy zabírají plochu více než 108 tisíc čtverečních metrů. Stavby jsou určeny především pro lehký průmysl, sklady a výrobu.

Projekt byl zahájen na podzim 2020 s předpokládanými celkovými náklady přesahující 2,9 miliardy Kč. Vzniká na ploše bývalého brownfieldu a obsahuje i jednu z největších a zároveň nejmodernějších průmyslových hal na území České republiky. Obě budovy jsou plně obsazeny nájemci. Ve výstavbě je třetí budova, jejíž dokončení je plánováno na jaře roku 2023. Součástí Contera Parku bude také moderní technologický park, jehož výstavba je plánována na roky 2023 a 2024.

Contera park D1 v Ostravě-Hrušově je realizován na místě, které před jeho revitalizaci sloužilo jako lokalita pro bydlení dělníku z okolních podniků v bývalém průmyslovém areálu. Při povodních v roce 1997 byla celá oblast zaplavena a došlo k tak zásadnímu poškození domů, že bylo rozhodnuto o tom, že již nebudou upravovány. Devastace lokality a postupné vylidnění mělo za následek vznik tzv. sociálního brownfieldu.

Související

Město Ostrava se po povodních rozhodlo o změně využití území a umožnilo chátrající stavby nahradit administrativou a lehkým průmyslem. Zasadilo se také o majetkové scelení pozemků a stalo se vlastníkem území. Pozemky také získaly protipovodňovou ochranu v podobě ochranných hrází podél Odry a Ostravice. Po vítězství ve výběrovém řízení v roce 2019 koupila nemovitosti společnost Contera s cílem vrátit do tohoto opuštěného a zdevastovaného území nový život, který naváže na tradici původní průmyslové oblasti. 

V současné době zde stojí tři haly o rozloze zhruba 120 500 čtverečních metrů, další jsou buď ve výstavbě nebo projekční přípravě. Vzniklo zde 950 nových pracovních míst a další budou přibývat v následujících letech. Do areálu je zavedena také nová linka autobusu MHD a jsou zde umístěny stojany pro sdílená jízdní kola. Součástí parku a okolních parterů je i velké množství nové zeleně, na kterém si Contera zakládá u všech svých projektů. Obě budovy jsou certifikovány úrovní BREEAM Very Good. V příštím roce by měla na střeše budov vyrůst fotovoltaická elektrárna a přibydou také nabíječky pro elektromobily.

Související