Společnosti Logport Development a Invesco Real Estate se prostřednictvím struktury tzv. forwardového financování zavázaly vybudovat logistický areál Logport Prague West o rozloze 37 900 metrů čtvrečních, který vznikne na strategickém místě v těsné blízkosti Pražského okruhu. Transakci zprostředkovala společnost Cushman & Wakefield. Logport Prague West, jehož výstavba byla zahájena v září 2022, již přilákal první nájemce, kteří se nastěhují v létě 2023. Dokončení celé komerční zóny je naplánováno na první čtvrtletí roku 2024.

Moderní městský logistický areál, který staví společnost Logport Development, se skládá z 11 samostatných jednotek a jeho dokončení je plánováno do 1. čtvrtletí roku 2024. Komerční zóna bude skutečně multifunkční, protože kombinuje prostory pro logistiku a lehkou výrobu, kanceláře a prodejny. Sedm jednotek – nazvaných LogSpace – bude připraveno pro distribuci, skladování a lehkou výrobu; zbývající čtyři jednotky – nazvané LogBox – budou vysoce flexibilní kombinací menších skladů, kanceláří a prodejen / maloobchodních prostor.

Související

Díky strategické poloze a flexibilnímu přístupu je již dnes více než polovina prostor dopředu pronajata řadě špičkových nájemců. V současné době probíhají další intenzivní obchodní jednání. 

Areál je připravován jako mimořádně udržitelný a jako první nemovitost v České republice po dokončení získá hodnocení BREEAM In-use Excellent a BREEAM New construction Very Good. Klíčovým aspektem je jeho energetická účinnost a maximální využití alternativních zdrojů energie. Mezi atributy udržitelnosti patří rozsáhlé využití solárních panelů, zelené fasády, zadržování dešťové vody a využívání tzv. „šedé vody“.

Logistický park, který se nachází v těsné blízkosti hlavního Pražského okruhu, bude sloužit jak jako distribuční kanál poslední míle, kam do 30 minut může dojet přibližně 1,3 milionu obyvatel, tak jako hlavní vnitrostátní distribuční centrum využívající hlavní české silniční a železniční trasy.

„Přetrvávající tlak na globální dodavatelské řetězce, další předpokládané rozšíření elektronického obchodování a nerovnováha nabídky a poptávky po nově budovaných logistických prostorách poslední míle, které budou sloužit Praze, jsou velmi přesvědčivým investičním důvodem pro dosažení dlouhodobě lepších výsledků. Spolupráce se společností Logport, jež se specializuje na logistiku, nám zajistí, že budeme poskytovat nejlepší logistický park ve své kategorii, který bude zaměřen na udržitelnost. Jsme potěšeni, že se nám podařilo zajistit tento logistický projekt pro jednoho z našich dlouholetých amerických klientů, který má v plánu dále rozšiřovat své působení v oblasti nemovitostí v Evropě,“ řekl Henry Grant, ředitel pro správu fondů společnosti Invesco Real Estate.

„Takové příležitosti jsou v České republice velmi vzácné a v Praze ještě vzácnější, a to kvůli přísnému systému plánování. Vzhledem k vysoké poptávce ze strany nájemců však očekáváme, že sektor poslední míle výrazně poroste. Praha je hlavním tahounem české ekonomiky a její obyvatelé představují nejbohatší segment, který je podle HDP na obyvatele na třetím místě v EU,“ dodal Tomáš Pícha, hlavní ředitel pro transakce ve střední a východní Evropě společnosti Invesco Real Estate.

„Jsme hrdí na to, že můžeme oznámit uzavření transakce se společností Invesco, předním mezinárodním správcem aktiv. Jejich zájem o projekt Logport Prague West považujeme za potvrzení přetrvávajícího investičního zájmu o špičkové komerční projekty,“ dodává David Vais, generální ředitel společnosti Logport Development.

Michal Soták, partner a vedoucí oddělení kapitálových trhů společnosti Cushman & Wakefield, který transakci zprostředkoval v téíto souvislosti upozornil, že pražský trh městské logistiky vykázal v letech 2021 a 2022 nejvyšší růst nájemného mezi velkými evropskými městy, a to díky mimořádně silné poptávce nájemců a téměř neexistující nabídce: „Získat prvotřídní aktivum na tomto trhu s vysoce omezenou nabídkou je proto mimořádně obtížné a forwardové financování developera je pro investora v podstatě jedinou možností, jak do tohoto sektoru vstoupit. Gratuluji společnostem Invesco i Logport k uzavření této komplexní transakce, která bude sloužit jako měřítko pro transakce budoucí.“

Související