Česká technologicko-logistická firma Zásilkovna spustila možnost podávání zásilek skrze automatická výdejní místa Z-Box. V České republice jich Zásilkovna nainstalovala více než 3700, v Evropě téměř 6300. 

Podání zásilek funguje jednoduše přes mobilní aplikaci Zásilkovna a trvá pouhých 30 vteřin. V aplikaci vyplní uživatel potřebné údaje k odeslání zásilky. Aplikace následně zobrazí šestimístné podací heslo, které odesilatel napíše na správně zabalenou zásilku. Následně se spáruje se Z-Boxem a zobrazí volné schránky. Uživatel vybere schránku s vhodnou velikostí, klikne v aplikaci na „Otevřít Z-Box“ a vloží zásilku dovnitř. Zásilku je možné poslat také na Slovensko, do Maďarska a Rumunska.

„Celý proces je stejně jednoduchý jako vyzvednutí zásilky a trvá maximálně 30 vteřin. Víme, že naše Z-Boxy jsou pro výdej zásilek velmi oblíbené a nově přes ně mohou lidé také posílat. Věříme, že nová služba potěší nejen zákazníky ve městech, ale především v menších obcích, které nemají naše klasická výdejní místa a jiné možnosti podání zásilek. Službu tak jistě uvítají třeba maminky s malými dětmi, nebo zákazníci, kteří nemohou jezdit podávat zásilky do vzdálenějších míst,“ uvádí Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny a CEO skupiny Packeta. „Za pouhé dva roky se nám podařilo vybudovat největší síť automatických výdejních boxů a výdejních míst v Česku a na Slovensku a můžeme říct, že zákazníci najdou naše Z-Boxy skutečně všude. V Česku se nám podařilo přes 3700 instalací, v Evropě celkem 6300. V letošním roce plánujeme počet Z-Boxů dále navyšovat a Z-Boxy i výdejní místa nadále vylepšovat.“

Podávání zásilek přes Z-Box

K podání přes Z-Boxy je třeba mít v telefonu nainstalovanou aplikaci Zásilkovna. V té zákazník zvolí „Odeslat zásilku“ a vyplní potřebné údaje. Po zaplacení vybere možnost „Přejít na sekci Zásilky“, klikne na vytvořenou zásilku a opíše vygenerované šestimístné heslo na krabici se zásilkou. Přímo u Z-Boxu klikne na „Podat zásilku“ a vybere možnost „Do Z-Boxu“ (u Z-Boxu je důležité ověřit, zda má zákazník na telefonu zapnutá mobilní data, Bluetooth a polohové služby). Aplikace vyhledá daný Z-Box, zákazník klikne na „Vybrat schránku“, zobrazí se mu aktuálně dostupné schránky Z-Boxu (každý sloupec Z-Boxu má deset schránek různých velikostí: 1× velikost L (36 × 45 × 61 centimetrů), 5× M (17 × 45 × 61), 4× S (8 × 45 × 61). Pak už stačí jen kliknout na „Otevřít Z-Box“ a vložit do schránky zásilku.

Související

Z-Boxy jsou samoobslužná výdejní místa, která se ovládají jednoduše skrze mobilní aplikaci Zásilkovna. Ke svému provozu potřebují minimum energie, kterou získávají přes solární panely. K dispozici jsou 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Umístěny jsou třeba na parkovištích, autobusových zastávkách či na náměstích, ale stojí například i v areálu jaderných elektráren Temelín a Dukovany, v Nemocnici Mladá Boleslav a Šumperk, před Univerzitou v Hradci Králové nebo v řadě obchodních center. Mezi konkrétní partnery, se kterými Zásilkovna na instalaci Z-Boxů spolupracuje, patří například jeden z největších obchodních řetězců v České republice, společnost Lidl, největší tuzemský vlastník nemovitostí CPI Property Group nebo jedna z největších developerských skupin Finep Holding.

Související