V úterý 11. dubna 2023 v podvečer jsme se společně s Petrem Jirsákem z katedry logistiky Fakulty podnikohospodářské VŠE v Praze vydali do nového centrálního depa společnosti PPL CZ, které se nachází v Hradci Králové blízko dálnice D11. Petr Jirsák nás nakonec doprovázel bez katedrálního organizátora celé akce doc. Radka Nováka, který je po operaci kolene.

Po příjezdu před 19. hodinou se nás ujal nynější event support manager (příhodně sdílející své jméno se CEO společnosti PPL), Petr Horák. Po usazení v zasedací místnosti, která doslova voněla novotou, nám byla představena jak společnost PPL a její historie (včetně toho, proč je u loga PPL vždy i logo společnosti DHL), tak právě toto nové depo. Pan Horák nám ve spolupráci se svými dalšími kolegy poskytl mnoho zajímavých informací, proč se hub nachází právě zde, fotografie z průběhu stavby, projekt a další.

Nespornou výhodou tohoto nového překladiště je využití nejmodernějších technologií, z nichž stojí za zmínku tzv. cross-belt sorter, který slouží k rychlejšímu třídění zásilek. Jelikož má být toto depo mezinárodním hubem, bylo potřeba zde vybudovat především dostatečnou kapacitu – i proto je možné linku postupně rozšiřovat právě v závislosti na potřebách společnosti PPL.

Související

Následně jsme se již vydali do vstupní části centra, kde na nás čekal vedoucí depa Zdeněk Trnčák, který nás vzal do velínu. Tam jsme si mohli prohlédnout, co vše se během provozu sleduje, mimo jiné činnost celé linky, provádění statistiky v reálném čase a mnoho dalšího.

V bezpečnostních reflexních vestách jsme pak již vstoupili do samotné budovy překladiště. Ta je rozdělena na tři části. V každé jsme si mohli samotnou linku prohlédnout velmi zblízka, vidět jednotlivé právě probíhající procesy. Každého z nás překvapila rychlost a „chytrost“ celého zařízení, které si umělo poradit s velkým množstvím balíků a posunout je na prázdné místo na pásu v přesně danou chvíli. U tzv. šneků jsme mohli také sledovat práci „pavouků“, jak se někdy přezdívá zaměstnancům, kteří se starají o to, aby se šnek neucpal a aby balíky sjížděly plynule dolů ke kontejnerům.

Zasedací místnost doslova voněla novotou. Studentům byla představena společnost PPL a její historie.
Zasedací místnost doslova voněla novotou. Studentům byla představena společnost PPL a její historie.
Foto: PPL CZ

Celou prohlídku nám všichni doprovázející zaměstnanci velmi ochotně odpovídali na množství dotazů, což jsme všichni velmi ocenili. Před odjezdem na nás ještě čekala pro nás připravená ukázka stroje Kamag, který slouží k manipulaci s výměnnými nástavbami, v nichž se přepravují sdružené balíkové zásilky.

Exkurze do tohoto provozu byla pro všechny velmi zajímavá a poučná, jelikož každý z nás si někdy objednal balík a ten musel projít právě přes nějaké překladiště. Zde jsme mohli vidět moderní technologie včetně přípravy pro mezinárodní hub.

Moc děkujeme všem zaměstnancům společnosti PPL CZ, kteří se nám po celou dobu věnovali, a kteří nám umožnili zúčastnit se prohlídky depa za plného provozu.

(Autor je student vedlejší specializace Logistika – mezinárodní přeprava zasílatelství, katedry logistiky Fakulty podnikohospodářské VŠE v Praze

Komentáře pedagogů

Doc. Radek Novák, vedoucí katedry logistiky Fakulty podnikohospodářské k hodnocení této ojedinělé akce dodává: „Celou akci jsme s naším katedrálním strategickým – a tudíž i nejvýznamnějším firemním partnerem – společností PPL CZ, připravovali několik měsíců. Původně myšlenka na návštěvu zbrusu nového hubu v Hradci Králové vznikla při jednom našem rozhovoru s CEO firmy Petrem Horákem. Pak jsme s Davidem Vozničkou, provozním ředitelem (a mj. i jedním z velmi úspěšných mentorů firemních diplomových prací, které jsou pro PPL CZ již po řadu let našimi studenty zpracovávány) a s pracovníky HR oddělení, delší dobu řešili jak celou akci načasovat. To byl totiž základní problém. Nabízela se tři různě náročná (a to pro obě strany) řešení. Navštívit depo mimo jeho provoz v pozdějších odpoledních hodinách, nebo v „záběhovém“ či „simulovaném“ provozu v podvečer anebo v jeho „ostrém“ provozu, což šlo ale až večer. Celkem jasně však zvítězila varianta „ostrého“ provozu a jak se ukázalo, byla to správná, i když náročná volba. O tom svědčí ohlasy účastníků akce. No a že jsem já osobně mírně řečeno velmi smutný, že jsem nakonec na akci nejel, to je prostě pravda. Tak snad příště. Rozhodně díky všem z PPL CZ za podporu a organizaci.“

„Před několika roky jsem měl v Německu v Lipsku možnost prohlédnout si podobné depo společnosti DHL. Během této akce jsem si až hmatatelně uvědomil, jakým obrovským způsobem zde pokročila jak technika, tak i technologie. Zejména v oblasti KEB služeb je tento pokrok jasně viditelný. Jsem velmi rád, že bylo našim studentům, zajímajícím se o logistiku, umožněno prohlédnout si takto moderní překladiště. Vše na vlastní oči a navíc za doprovodu a v aktivní diskusi s místními profesionály – a během reálného provozu. Právě v tom velmi přesvědčivě vidíme výhody naší spolupráce s našimi firemními partnery,“ říká Petr Jirsák, zástupce vedoucího katedry logistiky Fakulty podnikohospodářské VŠE.

Související