Poskytovatel služeb v oblasti smluvní logistiky DHL Supply Chain zavádí do svých distribučních center v Jirnech a Jažlovicích nové roboty. V obou případech se jedná o robotická ramena pro paletizaci, která usnadní zaměstnancům práci, ještě více standardizují produktivitu a pomohou překonávat stále významnější nedostatek pracovních sil. Kolaborativní robot v Jirnech je již v provozu, průmyslový robot v jažlovickém skladu bude zprovozněn na konci května po kompletním absolvování testovací fáze.

„Mám velkou radost, že se nám podařilo úspěšně realizovat další dva významné projekty v oblasti robotizace našich skladů. Noví roboti přinášejí řadu významných benefitů. Jejich nasazení umožní stabilizovat průtok zboží skladem a jsou rovněž přínosem pro zaměstnance, za které vykonávají těžkou a stereotypní práci. Například je zbaví nutnosti opakovaně se ohýbat a zvedat předměty. Pro manažery provozů tak odpadá nutnost sledovat u každého pracovníka, zda nepřekračuje denní limit hmotnosti ručně manipulovaných břemen,“ říká Dalibor Ondra, vedoucí v DHL Supply Chain pro digitalizaci a standardizaci ve střední a východní Evropě.

 

Video z testovací fáze u dodavatele: DHL Supply Chain zavádí robotická ramena do svých skladů

Se zaměstnanci distribučního centra DHL Supply Chain v Jirnech spolupracuje od poloviny dubna kolaborativní robotické rameno Universal Robots s nosností do deseti kilogramů. „Tento robot dokáže paletizovat zboží ze dvou výstupů z výrobních linek až na dvě samostatné palety. Ty mohou být umístěny jak na zemi pro další manipulaci s vozíkem, tak na dopravníku, který automaticky přesouvá palety k zabalení na balicí linku. Rameno pracuje společně se skladovým operátorem. Robot disponující standardním softwarem pro paletizaci si hlídá prostor kolem sebe pomocí senzorů. V okamžiku, kdy se přiblíží člověk nebo jiný objekt, začne svůj pohyb zpomalovat, a to případně až do úplného zastavení. Tím je zajištěna maximální bezpečnost práce,“ vysvětluje způsob činnosti nového člena týmu v Jirnech Lenka Michalíková, manažerka ve společnosti DHL Supply Chain pro digitalizaci ve střední a východní Evropě.

Související

Ve skladu DHL Supply Chain v Jažlovicích bude v závěru května zařazeno do ostrého provozu paletizační zařízení s průmyslovým robotickým ramenem Fanuc. Tento průmyslový robot, který již vyžaduje z důvodu bezpečnosti umístění v odděleném prostoru (klec s elektronickými zámky a čidly), bude sloužit k paletizování těžkých kartonů při vyskladňování zboží určeného k převozu k zákazníkům. Výkonné rameno přitom dokáže obsluhovat až osm paletových pozic najednou. Řešení je integrováno se skladovým systémem společnosti DHL, který je nadřazeným řídicím systémem a určuje, na kterou paletu se má daná krabice položit a jak má být paleta vysoká.

Kvůli minimalizaci rizik se uskutečnilo sestavení a základní testovací provoz robotického ramena nejprve u dodavatele Amtech, který simuloval procesy ve skladu. Zátěžový test probíhá po sestavení na místě v provozu.

Nespornou výhodou kolaborativního robota je také možnost přesouvání mezi sklady. Stěhování je otázkou maximálně dvou dnů včetně zprovoznění a přizpůsobení softwaru. DHL Supply Chain tak může v případě potřeby flexibilně využívat nejmodernější robotickou techniku i ve svých dalších provozech.

Související