Správná rozhodnutí v mimořádných časech jsou uměním zkušených odborníků a v dnešní logistice je to patrné více než kdy dřív. Na TAL 2023 o nové realitě oboru automotive promluvili například Robert Cameron z německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA), pozvání přijal také vedoucí logistiky značky Škoda Auto David Strnad nebo Klaus Straub, zakladatel a co-CEO společnosti xelerate a bývalý CIO BMW Group či Audi. Společným jmenovatelem jejich příspěvků byla východiska ze složité situace, ve které se aktuálně celý obor automotive logistiky nachází.

„Hororových zpráv o stavu našeho odvětví už bylo dost. V dnešním prostředí tolik orientovaném na výkon je třeba hlavně v každém okamžiku chápat, co se kolem nás děje. Potřebujeme sdílet tipy a zkušenosti, jak obstát a růst. Myslím si, že konference TAL 2023 přesně to svým účastníkům nabídla,“ řekl Roman Žák, zakladatel hlavní organizátorské společnosti Aimtec. V úvodu konference Roman Žák také poukázal na to, že by v rámci digitalizace neměly firmy hledat dodavatele, ale spíše partnery, kteří dokážou u zákazníků rozvíjet potřebné schopnosti umožňující odolat měnícímu se prostředí.

Související

V programu konference nemohly chybět ani trendy a technologie, které mohou radikálně zvýšit odolnost firem. Tom Bianculli, CTO společnosti Zebra Technologies, přinesl přehled nejnovějších hardwarových inovací šitých na míru chytré digitalizaci. Případové studie společností Brano a Scherdel přiblížily, jak mohou vypadat odlišné cesty k plně automatizovanému skladu.

Kudy k plně automatizovanému skladu?

„Letošní ročník konference je důkazem toho, že automatizace je skutečně nutností, která ovšem nemusí být bolestivá. Společnost Swisslog obdržela mnoho dotazů, jak pohodlně a efektivně integrovat automatizační řešení AutoStore do stávající infrastruktury firem bez narušení současných obchodních procesů. Manuální manipulační procesy se stávají stále nepraktičtějšími kvůli nedostatku pracovních sil, neefektivitě, nedostatečné škálovatelnosti a přetíženosti prodejen či skladů,“ říká Elke Pistono, head of major account management AutoStore Europe ze společnosti Swisslog, hlavního partnera TAL 2023.

Na konferenci vystoupil i vedoucí logistiky značky Škoda Auto David Strnad.
Na konferenci vystoupil i vedoucí logistiky značky Škoda Auto David Strnad.
Foto: TAL

Důležitost řízení digitalizační transformace jako zásadní změny uvnitř firmy pak podtrhl referenční příběh z firmy Safran, která nabídla zkušenosti z lehce odlišného, ale neméně fascinujícího odvětví letectví a kosmonautiky.

Návod na udržitelnou logistiku

I digitalizace podniků může být udržitelná, a to hned z několika pohledů. Ať už jde o standardizaci procesů, implementaci systémů napříč světovými pobočkami nebo o hledisko zelené logistiky, letošní ročník konference předal osvědčené návody a tipy od expertů z oboru. Pavlína Babková z firmy Bosch nasdílela možné způsoby snížení uhlíkové stopy ve výrobě, Cyril Klepek, CEO společnosti Cyrkl, představil koncept cirkulární ekonomiky ve vztahu k průmyslovému odpadu.

„Opět jsme se přesvědčili, jak zásadně může v oblasti logistiky pomoci propojování odborníků a vzájemné sdílení jejich zkušeností. V tomto ohledu letošní 22. ročník konference TAL 2023 znovu předčila naše očekávání, snad i proto, že networking a tematická aktuálnost programu patří mezi hlavní cíle akce po celou dobu jejího dlouholetého konání,” podotkli Bernard Bauer a Richard Brunner, zástupci Česko-německé obchodní a průmyslové komory a Obchodní a průmyslové komory Regensburg, spoluorganizátorů akce.

Pestrost programu podtrhla závěrečná přednáška Petra Jana Juračky, biologa a fotografa, který účastníky konference přenesl na islandskou expedici a přiblížil, co všechno se skrývá za jediným snímkem divoké přírody.

Hlavními partnery letošního ročníku konference Trends in Automotive Logistics byly společnosti Swisslog a Zebra Technologies. „Ať je aktuální stav automotive logistiky jakkoliv náročný, TAL 2023 opět přinesl přehlednou paletu nástrojů, inovací, technologií a zkušeností firem s digitální transformací. Díky tomu si mohli účastníci odnést inspiraci pro vlastní projekty,“ dodává Dominika Radil, channel account manager CZ&SK Zebra Technologies.

O konferenci TAL 2023:

Hlavní partneři: Swisslog, Zebra Technologies

Partneři konference: 4IGV, AIM Partners, Asprova, Bayern Innovativ, Beratungsbüro Oberpfalz, Bosch, Desseq, Evropský region Dunaj-Vltava – Poradenská kancelář Dolní Bavorsko, FlexSim, Jihočeská hospodářská komora, Lintech, LogTech, Mediterranean Shipping Company, Noyes Technologies, Plzeňský kraj, ProGlove, SAP ČR, Sewio Networks, Stäubli, Still, SKLAD (Spolek Kompetentních Logistiků a Dodavatelů), VertiFlex a Happenee.

Mediální partneři: AIMagazine, Automa, Dopravní noviny, IT Systems, Logistika, Logistika.Tv, Packaging Herald, Reliant Group, Svět průmyslu a #vseoprumyslu.

Pořádající společnost Aimtec: Jsme průvodci výrobních a logistických firem při digitální transformaci. Naše řešení integrujeme společně s nejnovějšími technologiemi do jednoho funkčního celku tak, aby digitalizace byla skutečným přínosem.

Související