Více než polovina Čechů letos všechny nebo většinu vánočních dárků pořídí výhradně na e-shopech (53 procent). S jejich nákupem přitom začínají teprve v listopadu (38 procent) a více než třetina lidí nechává pořizování dárků dokonce až po slevové akci Black Friday či jen pár dnů před Vánoci. Za dárky Češi plánují utratit do pěti tisíc korun (52 procent). Pět procent lidí nicméně letos dárky nebude nakupovat vůbec. Vyplývá to z průzkumu přes aplikaci Instant Research od Ipsosu pro balíkového přepravce GLS.

Online nákupy se těší stále větší oblibě. To platí i v předvánočním období, kdy nákup v e-shopu umožňuje vyhnout se davům v obchodech a ušetřit čas. Pro 53 procent Čechů je proto nákup všech či valné většiny dárků přes internet jasnou volbou. Třetina lidí pak nakoupí online polovinu dárků a 14 procent respondentů pořídí online jen čtvrtinu dárků. Online nákupů využijí mladší lidé více než starší generace.

„Nákupy na internetu byly vždy doménou především mladší generace, což potvrzuje i náš průzkum. Všechny nebo většinu dárků nakoupí online především lidé ve věku 18 až 44 let (61 procent). Naopak u lidí ve věku 54 až 65 let je to jen 35 procent,“ uvádí Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika.

Související

Za dárky plánují Češi nejčastěji utratit do pěti tisíc korun (52 procent). Čtvrtina lidí pak nakoupí dárky za pět až osm tisíc korun a 13 procent respondentů za dárky nechá 8 až 10 tisíc korun. Pouze každý desátý bude utrácet více než 10 tisíc korun. Méně než jeden tisíc korun za dárky nechají pouhá tři procenta respondentů.

Nákupy začínají až v listopadu

I přes každoroční varování přepravců nechávají Češi nákupy vánočních dárků na poslední chvíli. V době realizace průzkumu většina lidí (66 procent) s nákupem ještě vůbec nezačala. Dárky začínají řešit teprve v listopadu (38 procent). Čtvrtina nakupuje až po slevové akci Black Friday, která letos připadá na 24. listopadu, a necelá pětina (18 procent) až během posledních dnů před Vánoci.

„Nakupování dárků online volí čím dál více lidí. Je to pro ně zkrátka pohodlnější a také často rychlejší, proto očekáváme i letos vysoký nápor na přepravní služby. Každá vánoční sezóna trhá v počtu přepravených balíků rekordy a letos tomu nebude jinak. Proto doporučujeme lidem, aby zbytečně neriskovali, volili svého osvědčeného přepravce, a i tak nenechávali nákup dárků na poslední dny před Vánoci,“ upozorňuje Pavel Včela.