Emirates SkyCargo, nákladní divize letecké společnosti Emirates, má za sebou významný růstový a investiční loňský rok. Firma věří, že letecká nákladní doprava bude i nadále sehrávat zásadní roli v mezinárodním obchodě. Učinila významné kroky směrem ke svým dlouhodobým strategickým plánům růstu, jejichž cílem je zdvojnásobit kapacitu v příštím desetiletí a upevnit své postavení v globální letecké logistice.

„Rok 2023 byl pro Emirates SkyCargo klíčový,“ říká Nabil Sultan, senior viceprezident divize Emirates SkyCargo. „Navzdory přetrvávajícím výkyvům v letecké nákladní dopravě, dlouhodobé trendy naznačují, že odvětví poroste meziročně tempem tří až pěti procent. Daří se nám překonávat růst trhu a od ledna do poloviny prosince jsme přepravili více než 1 183 000 tun, což představuje solidní sedmiprocentní nárůst oproti loňskému roku. Jsme velmi dobře připraveni na to, abychom v roce 2024 postupně rozšiřovali provoz a pokračovali ve strategickém růstu.“

Související

V souladu s Dubajským ekonomickým programem (D33) se Emirates SkyCargo vydala na cestu k posílení pozice Dubaje jako největšího logistického centra na světě. Rozšiřuje proto svou flotilu a síť. V prvním čtvrtletí si dopravce pronajal dvě letadla Boeing 747-400F a připojil je k flotile 11 letadel Boeing 777F a 251 osobních letadel.

Společnost plánuje další expanzi, v letošním roce očekává čtyři nové letouny 777-200F a v roce 2025 páté letadlo. Tato objednávka doplňuje 310 širokotrupých dopravních letadel, které má společnost Emirates objednané, a s dodáním se počítá do roku 2035.

Letecký dopravce rozšířil rovněž svou působnost v Kanadě a Severní Americe prostřednictvím strategické mezilinkové spolupráce s Air Canada Cargo. Umožňuje tak rezervovat zásilky, které budou cestovat na letech Air Canada Cargo prostřednictvím služby e-SkyCargo. Dosah společnosti Emirates SkyCargo se tak rozšířil na 60 měst v Kanadě a 150 měst po celém světě.

V květnu Emirates SkyCargo posílila své multivertikální produktové portfolio uvedením dvou nových produktů v rámci vertikály Life Sciences and Healthcare. Emirates Vital je specializovaný produkt určený k přepravě klinických studií, buněčných a genových terapií a lidských vzorků, který řeší specifické problémy v oblasti zdravotnictví. Emirates Medical Devices umožňuje přepravu všeho od kardiostimulátorů po magnetickou rezonanci podle specifikací GDP. Od svého uvedení na trh přepravila společnost Emirates SkyCargo jen pomocí těchto dvou produktů téměř 1000 tun vysoce citlivého nákladu.

V průběhu roku 2023 pomáhala letecká společnost utvářet digitální prostředí pro nákladní dopravu. Kromě vlastní online rezervační platformy e-SkyCargo je nyní kapacita společnosti dostupná také na CargoAi a WebCargo, přičemž počátkem roku 2024 plánuje další rozšíření. V říjnu zahájila Emirates SkyCargo přelomové spojení mezi hostitelskými společnostmi s globální spediční firmou Kuehne+Nagel, které poskytuje přímý přístup k jejím špičkovým produktům a službám na interním rezervačním systému.

Letecké společnosti, která se zavázala pomáhat komunitám po celém světě, podporuje také humanitární mise. Po únorových ničivých zemětřeseních v Turecku a Sýrii Emirates SkyCargo ve spolupráci s Mezinárodním humanitárním městem (IHC) urychleně zřídila letecký most do Istanbulu. Vyčleněním nákladního prostoru na svém každodenním letu do Istanbulu po dobu dvou týdnů zajistily společnosti Emirates SkyCargo a IHC stálý přísun nouzových zásob nevládním organizacím na místě.

Emirates SkyCargo se nadále zaměřuje na smysluplné udržitelné a ekologické iniciativy, které mají dopad jak na vlastní provoz, tak na celé odvětví. Od pozemních programů zajišťující, že 75 procent všech plastových fólií v zařízeních letecké společnosti v Dubaji je recyklováno, až po optimalizaci způsobu nakládání letadel. Ekologičtější a udržitelnější provoz zůstane prioritou společnosti Emirates SkyCargo do roku 2024 i v dalších letech.

V srpnu získala skupina Emirates Group certifikaci IATA Environmental Assessment (IEnvA) Stage One a modul IEnvA Illegal Wildlife Trade, k čemuž Emirates SkyCargo významně přispěla. Certifikace, která hraje důležitou roli v oblasti prevence nelegálního obchodu s volně žijícími živočichy a rostlinami, je potvrzením závazku celé společnosti jednat.

Související