Alza pokračuje v investicích do svých logistických center a jejich robotizace. Společnosti to umožní ještě více zrychlit expedici objednávek a dodání zboží zákazníkům. Po loňském otevření první části skladu v Chrášťanech s tradiční technologií se na letošek chystá zprovoznění druhé, robotizované části logistického centra, oznámila společniost v aktuální tiskové zprávě.

Celková investice přesahuje miliardu korun a jedná se o dosud největší jednorázovou investici společnosti. Samotný rozvoj automatizovaných technologií firmu přijde na téměř 900 milionů korun. Alza bude ve svém nejnovějším logistickém centru využívat technologii AutoStore, jejíž dodavatel a integrátor je společnost Element Logic Czech Republic.

„Cílem bylo najít řešení, které nabídne nejlepší možné využití skladovacích prostor a vyšší produktivitu práce, abychom opět o něco zrychlili odeslání objednávek zákazníkům. Během jediného roku jsme s vítězem výběrového řízení dokázali vytvořit zadávací dokumentaci i návrh řešení a následně po podpisu smlouvy doladit detaily celého projektu,“ uvádí Tomáš Havryluk, místopředseda představenstva, Alza.cz.

„Máme zkušenosti s automatizací skladů pro zákazníky nejrůznějších velikostí i odvětví. Každé řešení AutoStore je jedinečné a vytvořené na míru potřebám zákazníka. Navrhujeme systémy s ohledem na maximalizaci denních transakcí a efektivitu, zároveň klademe velký důraz na ochranu zboží, kontrolu materiálů a likvidaci odpadu,“ popisuje Jindřich Kadeřávek, ředitel Element Logic Czech Republic a dodává: „Máme radost, že Element Logic se stal partnerem Alzy, která díky systému AutoStore dokáže zrychlit vychystávání objednávek o 75 procent.“

Bude se jednat o jednu z největších instalací systému AutoStore v Evropě, která bude pokrývat přibližně osm tisíc metrů čtverečních ploch a obsluhovat ji bude přes 400 robotů. Systém bude dále vybaven více než 40 příjmovými a 30 pickovacími stanicemi. Pohyb zboží mezi pracovišti zajistí dopravníkové technologie o délce 2,5 kilometru. Díky tomu bude tato část logistického centra sama o sobě schopná ročně vyexpedovat 40 milionů kusů zboží.

Související

„Během integrace dojde i k řadě procesních změn. Například zavedeme automatické zaskladňování na příjmu zboží a na expedici zase minimalizujeme potřebu další manipulace, jako je balení objednávky,“ upřesňuje Havryluk. Právě pro balení zakázek se budou využívat automatické a poloautomatické stroje, které po naplnění zredukují balíky, sáčky a obálky na nejmenší možnou velikost. Dodávky na výdejní místa budou i nadále probíhat ve vratných obalech. Tím se ještě sníží spotřeba obalového materiálu i potřeba manipulace a zvýší ochrana zboží při přepravě. „Systémy Element Logic pomáhají redukovat odpady, a přispívají tak k celkové udržitelnosti firem,” doplňuje Kadeřávek.

E-shop plánuje spuštění technologie na podzim letošního roku a plné zprovoznění v roce 2023. „Nasazení nové technologie nejen zvýší kapacity a výkon skladu, ale také významně zkrátí dobu expedičního procesu z aktuálních dvou hodin na méně než 30 minut. To umožní nabídnout zákazníkům expresní doručení zakázek s expedicí do několika minut,“ uzavírá Havryluk.

Součástí logistického centra v Chrášťanech je největší český showroom specializovaný na velké domácí spotřebiče a nechybí ani oblíbený AlzaDrive pro bezkontaktní odběr zboží přímo z automobilu. První část logistického centra o rozloze téměř 20 tisíc metrů čtverečních otevřela Alza.cz již v říjnu 2021 a vybavila ji ručně obsluhovanými regály propojenými téměř dvěma kilometry dopravníkových tratí pro přesun drobného a středně velkého zboží mezi vychystáním, balením a sorterem na expedici.

První část logistického centra o rozloze téměř 20 tisíc metrů čtverečních otevřela Alza.cz již v říjnu 2021.
První část logistického centra o rozloze téměř 20 tisíc metrů čtverečních otevřela Alza.cz již v říjnu 2021.
Foto: Alza.cz
Související