Projekt automatizace a robotizace skladového a logistického centra v Ostravě zahájila v těchto dnech společnost Malfini, která je významným středoevropským hráčem na trhu reklamního textilu a také významným producentem pracovních oděvů. Po podpisu smlouvy s dodavatelem, společností Element Logic Czech Republic, se tak do realizační fáze dostává nový skladový systém AutoStore. Společnost Malfini to oznámila v aktuální tiskové zprávě. 

„Investice ve výši téměř čtvrt miliardy korun nám pomůže lépe využít stávající skladové prostory, a především zefektivnit a zrychlit naše procesy, což se pozitivně odrazí na službách zákazníkům,“ vysvětluje důvody implementace předseda správní rady Malfini Radek Veselý. Přestože se firmě daří plnit obchodní cíle, v rámci dlouhodobé podnikatelské strategie se musí už dnes připravit na plánovaný růst a stálé zlepšování služeb zákazníkům. Schválený harmonogram projektu udává jasné tempo. Cílem je převzetí díla k datu 30. června 2023, zahájení ostrého provozu 1. září 2023.

AutoStore se specializuje na automatizované skladovací systémy. Po realizaci dojde k výraznému zvýšení celkové efektivity skladu a ke zvýšení rychlosti expedice zboží díky vysoké hustotě skladování a kompletní automatizaci celého procesu. Navíc je systém velice flexibilní - využívá modulární robotické řešení, které lze snadno dále rozšiřovat. V prostorách logistického centra v Ostravě bude vybudován systém o velikosti zhruba 2900 metrů čtverečních, kde bude uskladněno téměř sto tisíc plastových boxů se zbožím. Obsluhu zajistí 65 robotů, kteří budou dle objednávek vybírat zboží po nejrychlejších dostupných trasách vypočítaných řídicím systémem. Instalace nové automatizované technologie koresponduje rovněž se strategickými cíli Malfini v oblasti aktivního snižování uhlíkové stopy – je velmi efektivní i z hlediska spotřeby energie. Práci robotů v režimu 24/7 a jejich nabíjení zajistí fotovoltaická elektrárna umístěná na střeše a fasádě skladu.

Související

AutoStore zabezpečí během provozu průběžnou optimalizaci skladu, často poptávané položky se automaticky umístí do horních zásobníků mřížky, čímž se zkrátí přístupová doba pro jejich vychystání. Ke skladové části AutoStore bude připojen automatizovaný systém dopravníků, který zajistí celou logistiku od automatizovaného složení vybrané krabice až po její uzavření, nalepení štítků a doručení objednávky k expedičním gravitačním skluzům. „Každému nově instalovanému projektu předchází detailní analýza aktuálního stavu všech logistických procesů, kterou jsme samozřejmě provedli také pro společnost Malfini, abychom pro ně našli co nejefektivnější řešení. Společnost Malfini tak bude s pomocí AutoStoru mimo jiné schopna výrazně zrychlit expedici zboží,“ vysvětluje CEO Element Logic Jindřich Kadeřávek.

„Než ale přiveze robot první zboží k výdejnímu portu, čeká nás hodně práce,“ říká výkonný ředitel Malfini Jan Chovanec. Firma musí vyskladnit a demontovat část regálového skladu, přesunout některá pracoviště a technologie, přeorganizovat interní procesy a řízení linky a především integrovat celý systém. „Věříme, že spolu s vybraným dodavatelem Element Logic, který má s implementací automatického systému ve skladech různých velikostí i odvětví bohaté zkušenosti, vše zdárně zvládneme,“ dodává Jan Chovanec.

Související