Mezinárodní logistický provider Dachser Czech Republic nasadil na svoji linku Kladno – Hradec Králové a zpět nové vozidlo Volvo FH Electric. Plně elektrický tahač Volvo bude používán jako tandemová souprava se dvěma výměnnými nástavbami a trasu tam a zpět o délce přibližně 330 kilometrů absolvuje zcela bezemisně. Na tuto pravidelnou denní linku navazují v obou městech regionální rozvozy realizované také s nulovými emisemi. Dachser kromě toho také na obou pobočkách investuje do své vlastní dobíjecí infrastruktury s cílem zajistit si nezávislost na veřejných dobíjecích stanicích.

„Ochrana klimatu je jednou z našich globálních strategií pro budoucnost logistiky a postupný přechod k udržitelným pohonům přitom hraje klíčovou roli,“ vysvětluje Jan Pihar, generální ředitel Dachser Czech Republic, a dodává, „jsme rádi, že se nám daří implementovat udržitelné technologie i u nás v České republice. Nasazení plně elektrického nákladního vozidla Volvo na pravidelnou dálkovou linku pro nás představuje významný krok při zavádění plně elektrických nákladních vozů do našich přeprav sběrnou službou.“

Související

Volvo FH Electric je elektrické nákladní vozidlo určené pro převoz zboží ve výměnných nástavbách. Souprava má celkovou hmotnost 44 tun a vyznačuje se dojezdem 300 až 500 kilometrů (pokud se během povinné přestávky vozidlo dobije). Je vybaveno 12stupňovou převodovkou pro elektrická vozidla, třemi elektromotory a osazeno šesti trakčními bateriemi s celkovou kapacitou 540 kWh (BOL). Ty mohou být dobity z 0 na 100 procent už za 2,5 hodiny (stejnosměrným proudem, 250 kW). Jeho podvozek nabízí velmi dobrou manévrovatelnost a flexibilitu a kombinace velkého dojezdu s tišším provozem a nulovými emisemi výfukových plynů předurčuje vozidlo nejen pro dálkové trasy, ale i pro provoz ve městech. Volvo FH Electric určené pro Dachser Czech Republic má moderní pohodlnou kabinu Globetrotter, která se vyznačuje nízkou hlučností a řadou asistenčních prvků. Řidiči realizující přepravy pro společnost Dachser mohou využívat i monitoring mnoha užitečných ukazatelů přes Volvo Connect (dojezd a trasa, spotřeba, mapa a trasa a podobně). Vozidlo je také vybaveno bezpečnostním balíčkem zahrnujícím například systém varování před kolizí s nouzovou brzdou, podporu bdělosti řidiče a další.

„Volvo Group Czech Republic je hrdé na další úspěšnou předávku svého špičkového elektrického nákladního vozidla FH společnosti Dachser Czech Republic, přední logistické společnosti, která se zavázala rozvíjet koncepty udržitelného provozu. Nejmodernější elektrické nákladní vozidlo představuje významný milník ve vývoji ekologické dopravy a nabízí řešení s nulovými emisemi pro logistický průmysl. Spolupráce mezi společnostmi Volvo Group Czech Republic a Dachser Czech Republic demonstruje společný závazek snižovat uhlíkovou stopu a podporovat udržitelné logistické postupy, což představuje precedens pro zelenější budoucnost v odvětví dopravy,“ říká ředitel společnosti Volvo Group Czech Republic John Muldoon.

Společnost Dachser Czech Republic plánuje maximální využití elektrického nákladního vozidla Volvo FH Electric. Na pravidelné lince mezi Kladnem a Hradcem Králové bude jezdit v nočních hodinách, díky možnosti rychlého dobíjení elektrickou energií z obnovitelných zdrojů v areálu pobočky bude také využívané pro denní systémové přepravy.

Investice do vlastní dobíjecí infrastruktury

Společnost Dachser Czech Republic s ohledem na podporu e-mobility investovala v loňském roce do instalace dobíjecích stanic vhodných pro nákladní i osobní vozidla. V areálu největší české pobočky v Kladně se nyní nachází jedna stanice DC pro rychlé dobíjení nákladních vozidel (184 kW – jedna z nejvýkonnějších dobíjecích stanic v ČR) a šest dobíjecích stanic AC (22 kW). V Hradci Králové je instalováno 6 dobíjecích stanic AC s výkonem 22 kW a na podzim 2023 bude dokončena instalace DC stanice pro rychlé dobíjení.

„Dachser je inovátorem v logistice a jako takový testuje a do praxe nasazuje takové technologie a uvádí v život takové koncepty, které dávají smysl. Jedním z nich je zavádění vozidel na alternativní pohon,“ vysvětluje Michal Křižan, General Manager Dachser Kladno, a dodává, „s novým vozidlem Volvo FH Electric nejen naplňujeme naše principy udržitelného podnikání, ale také vycházíme vstříc požadavkům našich zákazníků na snížení uhlíkové stopy jejich podnikání.“

Městská bezemisní distribuce v Praze a Hradci Králové

Pro vybrané zásilky určené do definovaných oblastí v centru Prahy a Hradce Králové Dachser navíc nabízí možnost služeb bezemisního doručení pomocí nákladních e-kol, které pokrývají distribuci na poslední míli. Společnost Dachser Czech Republic spustila koncept bezemisního zásobování v roce 2020, když zahájila distribuci kusových a balíkových zásilek nákladními elektrokoly v centru Prahy. Záhy jako první u nás zavedla také distribuci paletových zásilek prostřednictvím těchto nákladních e-kol.

Související