Rostoucí oblibu výdejní míst pro doručování balíků dokládají data balíkového přepravce GLS. I přes nižší spotřebu domácností a pokles segmentu e-commerce přepravila během předvánoční sezóny o pětinu více balíků než před loňskými Vánoci. Přepravce v letošním roce plánuje rozšíření počtu vlastních balíkomatů, a to minimálně na dvojnásobek.

Přepravní společnost GLS zaznamenala během předvánoční sezóny výrazně zvýšený zájem o doručování do výdejních míst. V průběhu prosince kurýři GLS rozvezli do výdejních míst GLS Parcel Shop o 136 procent balíků více než ve stejném období v roce 2022. Do balíkomatů doručili dokonce o 1567 procent více balíků než v prosinci 2022. Počet přepravených zásilek v předvánočním období narostl celkově o pětinu.

„Obliba výdejních míst, a především balíkomatů v České republice rok od roku strmě roste a očekávám, že tento trend se bude projevovat i v nejbližších sezónách. Když to uvedu na datech, ještě v roce 2019 využívalo balíkomaty pouhých osm procent lidí, dnes je to již 30 procent. A podobně je to i u Parcel Shopů – v roce 2019 si tam zásilky nechalo posílat 29 procent lidí, nyní 46 procent. Pro lidi je to pohodlnější, protože si můžou vyzvednout zásilku, kdy jim to vyhovuje. Navíc před Vánoci mnoho lidí dárky řeší opravdu až na poslední chvíli, a pak je volba výdejního místa flexibilnější variantou. Samozřejmě to neplatí pro větší a těžké zásilky, u nichž je jednoznačná preference doručení domů, nicméně před Vánoci se jednalo spíše o lehčí zásilky,“ říká Pavel Včela, ředitel společnosti GLS Česká republika.

Související

V Česku GLS aktuálně doručuje do více než 1300 Parcel Shopů a 1500 balíkomatů, přičemž stále více se prosazují ekologické modely poháněné pouze solární energií. Přepravce tak reaguje na požadavky zákazníků a postupně přidává další a další výdejní místa s důrazem na balíkomaty, a to po celé Evropě. Například na sousedním Slovensku má GLS více než 500 Parcel Shopů a 1000 balíkomatů, v Maďarsku 1000 Parcel Shopů a 1500 balíkomatů a v Rakousku provozuje přes 600 Parcel Shopů a 500 balíkomatů.

Související